Zapowiedziano serial na podstawie „Skonsumowanej”, powieściowego debiutu Davida Cronenberga!

24 lipca 2017


Przeszywający techno-thriller, który wypełniony jest filozoficznymi rozważaniami na temat kondycji ludzkiego ducha i szokującymi scenami okrucieństwa na ciele człowieka. Okazuje się, że ta ponura, lecz równocześnie fascynująca wizja znana z kart powieści „Skonsumowana” Davida Cronenberga doczeka się serialowej adaptacji.

Ogłoszono, że za przeniesienie fabuły książki na ekran odpowiedzialni będą Dave Erickson (showrunner „Fear The Walking Dead”) oraz Sheri Elwod (producentka wykonawcza „Lucyfera”). Projekt zrealizowany zostanie dla stacji telewizyjnej AMC. Producentami wykonawczymi, oprócz dwójki wymienionych już filmowców, mają też być David Cronenberg i jego wieloletni współpracownik Robert Lantos. Twórcy chcieliby, żeby Cronenberg wyreżyserował przynajmniej jeden z odcinków serialu. Czy uda się go do tego namówić? Trudno powiedzieć.

Sam Cronenberg tłumaczył w wywiadzie po opublikowaniu książki, że nie jest zainteresowany przeniesieniem swojej historii na ekran. „Na początku myślałem: 'Cóż, oczywiście, że chcę zrobić film na podstawie własnej powieści, ponieważ to po prostu doskonała sposobność! Ilu reżyserów ma taką możliwość?’ Jednak później uświadomiłem sobie, że mógłbym się tym znudzić. Często powtarzam, że trzeba zdradzić książkę, jeśli chce się być jej wiernym. W istocie trzeba przerobić materiał pod kino, a czyniąc to, torturować i traktować ją brutalnie. Czułem, że nie był to proces, któremu chciałbym poddać moją powieść”. Słowa te nie wykluczają jednak udziału Cronenberga w projekcie, ponieważ rola reżyserów poszczególnych odcinków serialu jest najczęściej czysto usługowa.

„Skonsumowana” to pierwsza powieść w dorobku Davida Cronenberga. Kanadyjski reżyser czerpie w niej z motywów charakterystycznych dla jego filmowej twórczości – seks, spiski, operacje na ciele i duchu, atmosfera nieustannego zagrożenia i psychodeliczna nastrojowość. Głównymi bohaterami książki są Nathan i Naomi, para niezależnych reporterów i kochanków, którzy trafiają na trop przerażającego morderstwa dokonanego w rodzinie znanych filozofów i libertynów. Okaleczone zwłoki żony zostają znaleziono w jej paryskim mieszkaniu. Mąż zniknął bez śladu. Policja podejrzewa, że to on zabił kobietę, a następnie zjadł niektóre części jej ciała. Naomi postanawia odszukać oprawcę. Filozofia odgrywa w tym śledztwie niebagatelne znaczenie, jednak równie ważne jest przekraczanie moralnych i seksualnych granic. Powieść Cronenberga ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka pod patronatem Booklips.pl.

[mw]
fot. Canadian Film Centre

Tematy: , , ,

Kategoria: film