Zapowiadana ekranizacja „Diuny” będzie wierna literackiemu oryginałowi? Mają o to zadbać Brian Herbert i Kevin J. Anderson

2 kwietnia 2018


Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana ekranizacja „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve’a będzie wierna literackiemu oryginałowi na ile to tylko możliwe. Zadbać o to mają syn pisarza Brian Herbert i Kevin J. Anderson, którzy są współautorami prequeli słynnego cyklu. Powierzono im rolę konsultantów merytorycznych przy projekcie.

„Diuna”, jedna z najsłynniejszych powieści w historii literatury fantastycznej, nie miała dotąd szczęścia z ekranizacjami. Zarówno film Davida Lyncha, jak i miniserial Johna Harrisona dalece odbiegały od oczekiwać wielu fanów. Szansę na godną produkcję daje zapowiadana produkcja w reżyserii jednego z najlepszych współczesnych twórców kina science fiction, Denisa Villeneuve’a („Nowy początek”, „Blade Runner 2049”). Duże nadzieje można wiązać nie tylko z osobą reżysera, ale też scenarzysty ? za skrypt do filmu odpowiada bowiem Eric Roth, laureat Oscara za scenariusz „Forresta Gumpa”.

Brian Herbert & Kevin J. Anderson (fot. Matt Crampton).

O to, aby film był możliwie wierny książce, zadbać mają osobiście Brian Herbert i Kevin J. Anderson. Oprócz roli producentów powierzono im także funkcję konsultantów merytorycznych. Najwyraźniej mają realny wkład w powstającą ekranizację, ponieważ Brian Herbert napisał na swoim profilu na Twitterze: „Widziałem dwie wersje scenariusza 'Diuny’, wraz z Kevinem napisaliśmy komentarze na temat każdej z nich. Jest coraz lepiej, dużo więcej się dzieje. Na razie tylko tyle mogę powiedzieć”. Dodał też, że wytwórnia Legendary Entertainment obsadziła trzecią, obok reżysera i scenarzysty, najważniejszą funkcję przy tym projekcie. Nie chciał jednak na razie zdradzać, o kogo chodzi.

Denis Villeneuve przyznał niedawno, że chciałby zrobić z „Diuny” większą franczyzę, a sam projekt postrzega jako „’Gwiezdne Wojny’ dla dorosłych”. „Realizacja 'Diuny’ zajmie dwa lata. Celem jest stworzenie dwóch filmów albo i więcej” ? powiedział reżyser. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty prac.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film