banner ad

„Zanim się pojawiłeś” – ekranizacja współczesnego „Love Story” od piątku w kinach

9 czerwca 2016

zanim_sie_pojawiles_film_1
Podobno każde pokolenie ma swoje „Love Story”. Armia czytelniczek (ale także czytelników) na całym świecie uważa, że w ostatnim czasie pokoleniowym odpowiednikiem książki Segala jest „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes. W piątek 10 czerwca do kin wchodzi ekranizacja tej powieści.

Louisa „Lou” Clark mieszka w niewielkim angielskim miasteczku i nie wie jeszcze, co zrobić ze swoim życiem. Ekscentryczna 26-latka próbuje sił w wielu dziedzinach, by pomóc swej rodzinie związać koniec z końcem. W końcu zostaje opiekunką Willa Traynora, młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Niegdyś pełen energii, dziś cyniczny do szpiku kości Will wyzbył się już wszelkiej nadziei na szczęście. Dziewczyna postanawia pokazać mu, że jest jeszcze inna droga…

Tak pokrótce przedstawia się fabuła powieści, którą angielska autorka Jojo Moyes zawojowała listy bestsellerów. Książka sprzedała się na całym świecie w ponad 6 milionach egzemplarzy. W Niemczech utrzymywała się na pierwszym miejscu list bestsellerów przez rekordowych 46 tygodni. Krytycy dopatrywali się w niej nie tylko wyraziście zarysowanego wątku brytyjskich różnic klasowych, ale i aluzji do klasyki ? Will przypominał niektórym Rochestera z „Jane Eyre”. Ale za największą siłę prozy Moyes uznano precyzyjny portret bohaterki, „dziewczyny z tłumu”, która prowadzi narrację, i która stopniowo odkrywa samą siebie i swoje aspiracje. Po sukcesie książki pisarka została wprost zasypana pytaniami o dalsze losy Lou, dlatego też zdecydowała się na napisanie kontynuacji. Teraz czytelnicy mogą wreszcie zobaczyć, jak historia przedstawia się na ekranie.

zanim_sie_pojawiles_film_2

Prace nad filmem rozpoczęły się w 2013 roku, gdy ogłoszono, że wytwórnia MGM kupiła prawa do ekranizacji. Nad scenariuszem, oprócz samej autorki powieści, pracowali Scott Eric Neustadter i jego stały współpracownik Mark H. Weber, duet mający na koncie między innymi ceniony film niezależny „500 dni miłości” z Zooey Deschanel i Josephem Gordonem-Levittem w rolach głównych oraz adaptacje bestsellerów Johna Greena: „Gwiazd naszych wina” i „Papierowe miasta”. Ostateczną wersję scenariusza przygotowała jednak sama Moyes i to ona figuruje w czołówce.

Za reżyserię filmu odpowiada Thea Sharrock, uznana reżyserka teatralna, pracująca z czołówką brytyjskich aktorów, także filmowych. W roli Lou wystąpiła Emilia Clarke uwielbiana przez fanów serialu „Gra o tron”, gdzie odtwarza rolę Daenerys Targaryen. Willa zagrał Sam Claflin, pamiętany z cyklu „Igrzyska śmierci”, gdzie grał Finnicka Odaira. Na ekranie pojawiają się także Charles Dance („Obcy 3”, „Gra o tron”, „Gra tajemnic”), Janet McTeer („Kraina traw”) oraz w znaczącym epizodzie Joanna Lumley („Wilk z Wall Street”).

„To było dla mnie spełnienie marzenia, by to, co napisałam, przemieniło się w film. Patrząc na pełną zaangażowania pracę aktorów i styl pracy Thei, czułam, jak opowiadana przez nas historia nabiera życia. Miałam przeczucie, że chyba uda się to, by każdy z widzów dopełnił ją własnymi doświadczeniami i doznaniami, nową treścią” – powiedziała Jojo Moyes.

Premiera filmu już w najbliższy piątek 10 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć dwa zwiastuny „Zanim się pojawiłeś”:

Powieść „Zanim się pojawiłeś” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Świat Książki:

zanim_sie_pojawiles_okladki

Tematy: , , , ,

Kategoria: film