Zakończono zdjęcia do filmu na podstawie książki „Tęczowe San Francisco” Alysii Abbott. Za produkcję odpowiada Sofia Coppola

23 sierpnia 2022

Zakończono zdjęcia do filmu „Fairyland”. To adaptacja książki „Tęczowe San Francisco” autorstwa Alysii Abbott, która opublikowana została w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne. Producentką obrazu jest Sofia Coppola, która początkowo miała go wyreżyserować, ale ostatecznie powierzyła projekt swojemu współpracownikowi.

Film „Fairyland” opowiada o młodości Alysii Abbott spędzonej w kolorowym San Francisco lat 70. i 80. Autorka książki po śmierci matki dorastała w otoczeniu bohemy, u boku ekscentrycznego ojca, Steve’a Abbotta (na zdj. u góry), biseksualnego poety i działacza LGBTQ. W swych wspomnieniach opisała początki epidemii AIDS, która przetoczyła się przez Frisco i pochłonęła m.in. życie jej ojca.

Kiedy „Tęczowe San Francisco” zostało wydane po raz pierwszy w 2013 roku, prawa do ekranizacji kupiła firma producencka Zoetrope należąca do Sofii Coppoli. „Uwielbiam tę książkę” – mówiła w tym czasie reżyserka. „Myślę, że da się z niej zrobić wciągający i wzruszający film w temacie, którego nigdy wcześniej nie widziałam (w kinie)”.

Emilia Jones i Scoot McNairy

Projekt Coppola chciała zrealizować osobiście. Zaczęła nawet pisać scenariusz, ale później zaprzęgła do współpracy zaprzyjaźnionego reżysera i producenta Andrew Durhama. Pomysł ten spodobał się autorce książki, Alysie Abbott, która powiedziała w 2014 roku: „Andrew jest gejem, który stracił własnego ojca z powodu AIDS, więc wierzę, że będzie uwrażliwiony na ten film. Zapewnił mnie, że to nie będzie nic w stylu 'Witaj w klubie'”.

Ostatecznie jednak Andrew Durham przejął rolę samodzielnego scenarzysty i reżysera filmu, a Sofia Coppola pozostaje jego producentką. Zdjęcia do „Fairyland” niedawno ukończono. W obsadzie znaleźli się Emilia Jones jako Alysia i Scoot McNairy jako ojej ojciec. W obsadzie znaleźli się również Geena Davis, Cody Fern, Adam Lambert i Maria Bakalova.

Film nie został jeszcze kupiony przez żadnego dystrybutora, dlatego data premiery nie jest znana. Przewiduje się jednak, że może to być maj 2023 roku.

Książka „Tęczowe San Francisco” Alysii Abott opublikowana została w serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne w przekładzie Dobromiły Jankowskiej.

[edm]
fot. (1) Alysia Abbott, (2) Lyn Fairly Media/Wikimedia Commons, theoffcamerashow/YouTube

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film