„Za niebieskimi drzwiami” ? filmowa adaptacja powieści młodzieżowej Marcina Szczygielskiego na płytach od 22 listopada

15 listopada 2017


22 listopada do sprzedaży trafi rozszerzona o 10 minut wersja reżyserska filmu „Za niebieskimi drzwiami” zrealizowanego na podstawie powieści młodzieżowej Marcina Szczygielskiego. Obraz z Ewą Błaszczyk, Magdaleną Nieć, Michałem Żebrowskim, Teresą Lipowską, Adamem Ferencym i debiutującym na ekranie Dominikiem Kowalczykiem ukaże się na płytach Blu-ray i DVD.

Głównym bohaterem historii jest 11-letni Łukasz. Niezwykła przygoda rozpoczyna się, gdy chłopiec po wypadku, na skutek którego jego matka zapada w śpiączkę, trafia pod opiekę ciotki mieszkającej w pensjonacie nad morzem. Tam odkrywa, że niebieskie drzwi jego pokoju stanowią przejście do innej rzeczywistości. Do świata „we śnie” tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać?

„Za niebieskimi drzwiami” to pełnometrażowy debiut reżyserski Mariusza Paleja. „To film przygodowy ze wszystkim, co kochają w kinie dzieci najbardziej. Jest więc wątek rodzącej się przyjaźni, jest też potwór oraz pewien gadający ptak… Za tytułowymi niebieskimi drzwiami czeka świat wyobraźni, snów i wielka tajemnica! To opowieść o trudnych chwilach, widzianych oczami dziecka. To baśń, w której rzeczywistość miesza się ze światem magii” ? mówi reżyser. „Film jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach” ? dodaje.

Film „Za niebieskimi drzwiami” jest adaptacją młodzieżowej powieści Marcina Szczygielskiego, pisarza i grafika, autora sztuk teatralnych oraz popularnych powieści dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych książek dla młodszych czytelników. Wydana w 2010 roku książka o tym samym tytule otrzymała tytuł Dziecięcego Bestsellera Roku oraz zdobyła nagrodę Donga. Powieść trafiła na listę lektur uzupełniających w szkołach podstawowych. W 2014 roku autor został uhonorowany Nagrodą Literacką „Guliwer w krainie Olbrzymów” za dotychczasowe dokonania w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej.

„Dla mnie to było bardzo ciekawe, że ktoś bierze moją książkę i na jej podstawie pisze scenariusz, zupełnie nową historię, dzięki temu mogłem ją sam zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Ale rzeczywiście wielokrotnie się spotykałem z producentami, ze scenarzystami, rozmawialiśmy o przyszłym filmie, o całym projekcie i nie zostałem odsunięty. Więc w pewnym sensie minimalnie przyłożyłem rękę do tego” ? mówi Marcin Szczygielski.

Jedną z głównych ról w filmie zagrała Ewa Błaszczyk. „W tej książce jest dotknięty problem śpiączki i tego, co się dzieje z człowiekiem, kiedy w śpiączkę zapada, co się może dziać i czym w ogóle to jest. Ja tę książkę pisałem z myślą o pani Ewie Błaszczyk i o jej historii rodzinnej. To był taki mój dar dla niej w pewnym sensie. Dlatego kiedy rozmawialiśmy o ekranizacji, jeszcze na etapie, gdy w ogóle nie było wiadomo, czy ona powstanie, bardzo mi zależało, to była właściwie jedyna moja prośba, żeby producenci rozważyli możliwość poproszenia pani Ewy o udział w tej produkcji” ? tłumaczy Szczygielski.

Ewa Błaszczyk wciela się w rolę Ciotki Agaty, która zabiera Łukasza do swego pensjonatu. „To niezwykła postać z pogranicza jawy i snu, z krawędzi życia i śmierci. Ciotka Agata jest dla Łukasza, głównego bohatera, bardzo ważną osobą i opiekunką. Chociaż na początku za bardzo za sobą nie przepadają i konflikt między nimi narasta, to okoliczności sprawiają, że stają się sobie bliscy” ? mówi aktorka.

„Za niebieskimi drzwiami” obejrzało blisko 250 tysięcy widzów w kinach, ustanawiając w 2016 roku najlepszy wynik polskiego filmu dla dzieci i młodzieży w 12-letniej działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 22 listopada obraz zadebiutuje na Blu-ray i DVD. Film dostępny będzie w wersji reżyserskiej, która jest o dziesięć minut dłuższa od kinowej. Na obu płytowych wydaniach znajdą się m.in. materiały zza kulis: wywiady z twórcami i aktorami, będzie też można zobaczyć, jak powstawał filmowy świat wykreowany przez specjalistów od efektów specjalnych, jak tworzono klimatyczną scenografię czy charakteryzację głównego antagonisty ? Krwawca.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film