„Z mgły zrodzony” – powstanie ekranizacja książki Brandona Sandersona

30 stycznia 2017


W niedalekiej przyszłości na fanów twórczości Brandona Sandersona czekać będą co najmniej dwie ekranizacje książek Amerykanina. Jedną z nich będzie film na podstawie powieści „Z mgły zrodzony”, pierwszej części bestsellerowej trylogii fantasy.

Scenarzystą filmu został właśnie F. Scott Frazier, autor skryptów do takich produkcji, jak „Stacja szyfrująca” czy „xXx: Reaktywacja”. Wyboru tego dokonał Dan Mintz (jako producent był odpowiedzialny za „Iron Mana 3” czy „Transcendencję”), przedstawiciel DMG Entertainment, firmy producenckiej, która posiada prawa do ekranizacji cyklu Sandersona. W planach Mintza jest również adaptacja innych dzieł popularnego pisarza, jako że licencja odnosi się do wszystkich powieści z uniwersum Cosmere ? mowa jest między innymi o serii „Archiwum burzowego światła” czy trzyczęściowej powieści graficznej „Biały piasek”, a także oczywiście cyklu „Ostatnie Imperium”.

Warto dodać, że Frazier nie jest jedynym twórcą zaangażowanym w ekranizacje prozy Sandersona. Patrick Melton oraz Marcus Dunstan, współscenarzyści serii horrorów „Piła”, są już bowiem przydzieleni do prac nad skryptem filmu na podstawie „Drogi królów”, a więc pierwszego tomu ze wspomnianego cyklu „Archiwum burzowego świata”.

Wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Mag trylogia „Z mgły zrodzony” przedstawia bezkompromisową wizję świata pod panowaniem despoty, Ostatniego Imperatora. Sanderson pokazał państwo podzielone na trzy zasadnicze grupy ? obligatorów zajmujących się krzewieniem kultu Imperatora, arystokrację, a więc przedstawicieli potomków ludzi, którzy pomogli osiągnąć władzę tyranowi, a także skaa, najliczniejszą grupę niewolników, w pełni podporządkowaną zachciankom arystokracji. Głównym bohaterem jest przedstawiciel ostatniej z nich, złodziejaszek, który dzięki legendarnej mocy Zrodzonego z Mgły może odmienić rzeczywistość ciemiężonych skaa.

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film