„Więzień labiryntu: Lek na śmierć” ? ekranizacja ostatniej części trylogii Jamesa Dashnera od piątku w kinach

26 stycznia 2018


26 stycznia do kin w Polsce trafi „Więzień labiryntu: Lek na śmierć”, czyli ekranizacja ostatniej części epickiej sagi Jamesa Dashnera. Czy główny bohater, Thomas, pozna odpowiedzi na wszystkie pytanie, czy może raczej będzie miał ich jeszcze więcej?

Ekranizacja pierwszej części trylogii Jamesa Dashnera weszła do kin w 2014 roku. Akcja rozgrywała się w tajemniczej Strefie. Gdy Thomas budzi się w tym miejscu, nie ma pojęcia, kim był i dlaczego dołączył do grupy młodych ludzi ? między innymi Minho, Newta, Gally’ego i Teresy, która jest tam jedyną dziewczyną, i z którą prawdopodobnie łączy Thomasa mroczna przeszłość. Są uwięzieni w Strefie otoczonej 60-metrowym murem, skrywającym zmieniający się labirynt. Robili wszystko, by go pokonać, ale bezskutecznie. Gdy zjawił się Thomas, a krótko przed nim Teresa, wszystko się zmieniło. Odkryli, że to okrutny eksperyment.

Druga część ? „Próby ognia” ? opowiada o tym, jak streferzy uciekają i dowiadują się, że istnieją inne labirynty i grupy biorące udział w eksperymencie, a za wszystkim stoi tajemnicza organizacja DRESZCZ. Thomas, który został liderem zespołu, nie wierzy w zapewnienia o dobrych motywach, kierujących DRESZCZ-em. Ucieka ? wraz z przyjaciółmi ? i trafiają na Pustynię, czyli pozostałość po świecie, jaki znali. Poszukując kryjówki, zostają schwytani ? Teresa zdradza ich położenie, czyli lokalizację grupy rebeliantów znanych jako Prawa Ręka. Zdradzony przez Teresę Thomas uroczyście przyrzeka, że zabije Avę Paige. Lekarka, stojąca na czele DRESZCZ-u staje się jego wrogiem numer 1.

Akcja trzeciej części rozgrywa się mniej więcej pół roku po wydarzeniach pokazanych w drugiej. Poparzeńcy ? czyli ci, którzy przeżyli Pożogę ? są zdeterminowani, by znaleźć bezpieczne schronienie. W „Leku na śmierć” motywy doktor Avy, która kieruje DRESZCZ-em, stają się jasne: chodzi o znalezienie lekarstwa na Pożogę ? infekcję, która zdziesiątkowała populację. Aby wyprodukować lek, trzeba poświęcić kilka młodych osób, które okazały się odporne na wirus. Aby uwolnić tych, którzy stali się królikami doświadczalnymi ? między innymi Minho ? Thomas i jego kompani muszą stanąć do walki, która może się okazać ich ostatnią. A przed Thomasem karkołomne zadanie ? musi się włamać do kwatery głównej DRESZCZ-a i uderzyć w organizację od środka.

Przy filmie pracowali twórcy, których znamy z pierwszej i drugiej części ? nie tylko członkowie obsady, ale i ekipy. Za kamerą stanął Wes Ball, scenariusz napisał T.S Nowlin, producentami są Ellen Goldsmith-Vein, Wyck Godfrey, Marty Bowen, Joe Hartwick Jr i Lee Stollman.

Reżyser Wes Ball podkreśla, jak różnią się światy wszystkich części: „Pierwsza to był beton, druga ? piach i rdza, a trzecia to szkło i stal. Są zupełnie inne”. To właśnie świat szkła i stali będzie stanowił dla bohaterów jeden wielki znak zapytania. Walka z DRESZCZ-em zaczęła się w „Próbach ognia”. „W trzecim tomie pojawia się grupa rebeliantów, ale ja pomyślałem, że fajnie będzie wprowadzić ich wcześniej. Na szczęście pozwolono mi wprowadzić pewne zmiany fabularne ? filmy nieco odbiegają od książek. Jestem wdzięczny Jamesowi, że był otwarty na nasze propozycje. Pragnęliśmy uszanować jego dzieło i nie zawieźć oczekiwań fanów trylogii” ? mówi Ball. James Dashner dodaje: „Moi fani są przywiązani do książek, ale trzeba przyznać, że na dużym ekranie niektóre rozwiązania sprawdzają się lepiej, a inne gorzej. Wes fantastycznie dopracował serię, dodając jej kinowego sznytu”.

Gdzie nakręcić film, aby znaleźć w jednym miejscu pustynię, miasto, kryjówkę i inne charakterystyczne lokalizacje? Twórcy wybrali Kapsztad okrzyknięty w 2014 roku stolicą dizajnu, którego wieżowce i nowoczesna architektura idealnie „zagrały” książkowe lokalizacje. Filmowcy udali się też na pustynię Kalahari, gdzie nakręcili scenę otwierającą film. Prace nad nią trwały ponad 5 dni i stanowiły świetne rozpoczęcie zdjęć. „To jedna z fajniejszych scen, jakie nakręciliśmy. Nadaje tempo i klimat, podnosi ciśnienie. Ten film to jedna wielka misja ratunkowa i trzeba było zacząć jak należy!” ? mówi Dylan O’Brien wcielający się w głównego bohatera. Aktor dodaje, że to idealny sposób na zawiązanie akcji: „Druga część zaczyna się w tym samym momencie, w którym kończy się pierwsza, a trzecia jakieś pół roku po drugiej. Bohaterowie nie próżnowali, tylko przygotowywali się do odbicia Minho”. Wes Ball zauważa, że końcówka drugiego filmu, gdy bohaterowie pytają Thomasa, jaki jest plan, to kluczowa scena dla tej postaci. „Rodzi się lider” ? mówi reżyser.

Już w pierwszych minutach trzeciej części widzimy, że grupa ułożyła szczegółowy plan. Zmienili się ? dojrzeli, nabrali siły, są zorganizowani i gotowi do działania. Żeby uratować Minho, decydują się porwać pociąg. Reżyser Wes Ball przyznaje, że nieustraszoność Thomasa to coś, co przekonało go do nakręcenia serii. „To film o tym, że swoich ludzi nie zostawia się samym sobie. Thomasowi naprawdę zależy na uratowaniu Minho. Jorge podchodzi do sprawy sceptycznie, wielu streferów też. Thomas musi podjąć trudną decyzję: czy powinien ryzykować bezpieczeństwo i życie wielu młodych ludzi? Jak znaleźć odpowiedź na takie pytanie i na czym oprzeć decyzję? Jako ojciec czworga dzieci uważam, że nie zostawia się najbliższych. Ale to bywa trudne i napędza akcję filmu” ? mówi Ball.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu oraz kilka wybranych fragmentów:

Plakat promujący film „Więzień labiryntu: Lek na śmierć”:

Okładki polskiego wydania powieści „Lek na śmierć” zamykającej cykl „Więzień labiryntu”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film