„Wierna” – trzeci film na podstawie serii „Niezgodna” wchodzi do kin 11 marca

9 marca 2016

niezgodna-wierna-ekranizacja-1
11 marca, w dwa dni po premierze światowej, na ekrany polskich kin wejdzie „Wierna”, pełna niezwykłych scen bitewnych, spektakularnych krajobrazów oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji trzecia część popularnej na całym świecie serii „Niezgodna” na podstawie książek Veroniki Roth.

Akcja „Niezgodnej” osadzona jest w świecie przyszłości. Przez dwieście lat obywatele Chicago, ograniczeni ogromnym murem okalającym całe miasto, egzystowali podzieleni na pięć frakcji: bezinteresownych Altruistów, brawurowych Nieustraszonych, intelektualnych Erudytów, sprawiedliwych Prawych oraz pokojowych Serdecznych, podczas gdy ludzie nienależący do żadnej z nich, Bezfrakcyjni, żyli poza marginesem społeczeństwa. Tris Prior, wychowana w rodzinie Altruistów, nie poszła w ślady rodziców i wybrała na swoją frakcję Nieustraszonych, ale potem dowiedziała się, że jest Niezgodną, czyli osobą posiadającą cechy kilku frakcji jednocześnie. Po drodze spotkała i zakochała się w Tobiasie „Cztery” Eatonie, również ukrywającym fakt bycia osobą Niezgodną. Wspólnie odkryli złowieszczy plan Erudytów, którzy dążyli do przejęcia władzy nad całym miastem.

W części drugiej serii „Niezgodna”, zatytułowanej „Zbuntowana”, dyktatorska liderka Erudytów, Jeanine, rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę polowanie na stanowiących zagrożenie dla jej planów Niezgodnych. Wszystkich schwytanych poddawała serii katorżniczych testów. Jedynie Tris przeszła wszystkie próby, w rezultacie ujawniając skrywaną w tajemniczym pudełku pradawną wiadomość nadaną przez założycieli miasta. W tym samym czasie żądna władzy Evelyn, biologiczna matka Cztery i liderka Bezfrakcyjnych, zabiła Jeanine, wpędzając całe Chicago w stan chaosu. „Wierna” rozpoczyna się pośród ruin dawnego frakcyjnego świata, w momencie, w którym żądna krwi Evelyn zezwala tłumowi na egzekucję lojalnego Jeanine Maxa. Cztery nie może znieść brutalnych rządów matki, zgadza się więc wyruszyć z Tris na wyprawę, która może odmienić ich życie ? wyjdą po raz pierwszy poza miejskie mury.

niezgodna-wierna-ekranizacja-2

„W dwóch poprzednich częściach mogliśmy dokładnie poznać Chicago i spędzić trochę czasu z każdą z frakcji. Czuliśmy, że zarówno aktorzy, jak i widzowie byli gotowi na eksplorację innego, nieznanego sobie świata” – wyjaśnia producent filmu, Douglas Wick. „Wyjście poza mur otworzyło przed nami dziesiątki różnych możliwości, i pod kątem fabularnym, i realizacyjnym. Co znajduje się poza murami miasta? Skąd się wziął podział na frakcje? Kto za tym wszystkim stoi? Co tak naprawdę oznacza bycie osobą niezgodną?”

„Wierna”, ostatnia część literackiej trylogii Veroniki Roth, ustanowiła nowy rekord przedpremierowych zamówień wydawnictwa Harper Collins. Gdy książka weszła na rynek w 2013 roku, już pierwszego dnia udało się sprzedać aż 455 tysięcy egzemplarzy. Po zsumowaniu wyników wszystkich części, okazało się, że seria „Niezgodna” znalazła aż trzydzieści siedem milionów nabywców, a każda z książek spędziła długie miesiące na szczytach list bestsellerów „New York Timesa”, „Apple iBooks” oraz Amazona. Oddani fani cyklu Veroniki Roth nie zawiedli producentów filmowych i gromadnie kupowali bilety do kin ? pierwsze dwie części zarobiły w światowym box office 586 milionów dolarów. Ażeby zaspokoić oczekiwania miłośników serii, producenci postanowili podzielić ekranizację ostatniej książki, liczącej sobie 544 strony, na dwa osobne filmy. Pierwszy z nich, „Wierna”, wchodzi do kin teraz, a drugi, będący finalną odsłoną kinowego cyklu, „Ascendant”, pojawi się na ekranach w 2017 roku.

niezgodna-wierna-ekranizacja-3

„Przy tak rozbudowanej mitologii oraz mistrzowskiemu stylowi opowiadania Veroniki nie mogliśmy pozwolić, by część magii znanej fanom literackiej serii 'Niezgodna’ uleciała z naszych filmów” – opowiada scenarzysta Bill Collage. „Pisząc 'Wierną’, Roth musiała funkcjonować na najwyższych obrotach ? tyle tam się dzieje!” Producentka Lucy Fisher dodaje: „Od samego początku czuliśmy, że tylko w ten sposób będziemy w stanie oddać odpowiedni hołd powieściom. Przeprosiliśmy aktorów, że ich bohaterowie nie mogą robić wszystkiego tego, co ich odpowiedniki w książkach, bo gdybyśmy im na to pozwolili, każda z części trwałaby pięć godzin” – tłumaczy Fisher. „Kończąc nasz cykl dwoma osobnymi filmami, daliśmy sobie więcej czasu na doprowadzenie do finału, który usatysfakcjonuje wszystkich, którzy na te obrazy czekają, pragnąc spędzić jak najwięcej czasu w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów”.

„Wierna” to filmowa adaptacja oryginalnej wizji pisarki Veroniki Roth, ale twórcy kinowego cyklu postanowili dorzucić do tej dystopijnej sagi również swoje pomysły. „Sądzę, że miłośnicy powieści docenią, że nasz film jest bardzo wierny temu, co wymyśliła Veronika, a jednocześnie ma w sobie na tyle nowych aspektów, by potrafić zaskakiwać” – podkreśla aktorka Shailene Woodley. „Większość z pomysłów, które zobaczycie na ekranie, pochodzi prosto z wyobraźni Veroniki, ale producenci, reżyser i ekipa odpowiedzialna za realizację 'Wiernej’ wprowadzili także kilka fajnych niespodzianek. Wydaje mi się, że ta część jest znacznie większa i odważniejsza od poprzednich dwóch, choćby z tego powodu, że bohaterowie napotykają na świat, o którego istnieniu nigdy wcześniej nawet nie słyszeli. A to oznacza, że również widzowie będą próbowali się w nim odnaleźć po raz pierwszy”.

Film będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od najbliższego piątku, 11 marca. Poniżej prezentujemy zwiastun „Wiernej”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film