Warner Bros. chce nakręcić film na podstawie ?Szczygła? Donny Tartt

29 lipca 2014

warner-bros-szczygiel-tartt
Wytwórnia filmowa Warner Bros. zakupiła prawa do ekranizacji powieści „Szczygieł” Donny Tartt nagrodzonej w tym roku Pulitzerem. Film wyprodukują wspólnie Brett Ratler (reżyser „Czerwonego smoka” i „X-men: ostatni bastion”), Brad Simpson i Nina Jacobson (producentka „Igrzysk śmierci”).

„Szczygieł” to zgodnie ze słowami jurorów Pulitzera „pięknie napisana powieść o dorastaniu z wybornie zarysowanymi postaciami”, która „pobudza umysł i porusza serce”. Bohaterem książki jest trzynastolatek, który przeżył zamach w nowojorskim Metropolitan Museum of Art, gdzie zginęła m.in. jego matka. Obcy umierający człowiek powiedział mu wówczas, żeby ocalił XVII-wieczny obraz Carela Fabritiusa noszący nazwę „Szczygieł”. Chłopak wykorzystuje zamieszanie i bierze obraz, aby opiekować się nim przez następne lata. Skradzione dzieło sztuki wciąga go do podziemia artystycznego, do światka złodziei i korupcji.

Zakup praw do „Szczygła” wiązał się z długotrwałymi negocjacjami. Powodem tego był fakt, że wytwórnia Warner Bros. zakupiła już w zeszłym roku prawa do debiutanckiej książki autorki, „Tajemnej historii”, i jak dotąd nie poczyniła żadnych kroków w celu doprowadzenia do realizacji filmu. Jak donosi serwis „Deadline”, to właśnie ten czynnik miał sprawić, że przedstawiciele pisarki ociągali się z podpisaniem umowy. Warner Bros. bardzo jednak zależało na zdobyciu prestiżowego tytułu, który wyróżniono w tym roku Pulitzerem. Powieść Tartt nie tylko znalazła się w zestawieniach najlepszych książek ubiegłego roku w niemal wszystkich najważniejszych periodykach w USA (m.in: „The New York Times Book Review”, „USA Today”, „The Washington Post”, „Vogue” i „The Huffington Post”), ale także osiągnęła duży sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie 1,5 miliona sztuk. „’Szczygieł’ jest rarytasem, jaki zdarza się kilka razy w ciągu dekady” ? wyrażał swój podziw dla książki Stephen King. Powieść ukaże się na polskim rynku wiosną 2015 roku nakładem Wydawnictwa Znak.

Tematy: , , ,

Kategoria: film