„W samym sercu morza” – katastrofa, która zainspirowała Melville’a do napisania „Moby Dicka” na ekranach kin

4 grudnia 2015

w-samym-sercu-morza-premiera-1
Od 4 grudnia na ekranach polskich kin możemy oglądać film „W samym sercu morza”. Obraz w reżyserii Rona Howarda ma przedstawiać prawdziwą katastrofę statku wielorybniczego Essex, która stała się inspiracją dla Hermana Melville’a do napisania powieści „Moby Dick”.

Zimą 1820 roku płynący z Nowej Anglii statek wielorybniczy Essex został zaatakowany przez przerażające stworzenie ? gigantycznego kaszalota o niezłomnej woli i niemal ludzkim pragnieniu zemsty. Statek zatonął, a ocalała załoga na trzech szalupach wyruszyła w długą na cztery i pół tysiąca mil wyprawę po bezkresnym oceanie ku brzegom Ameryki Południowej. Ta autentyczna katastrofa morska zainspirowała Hermana Melville?a do stworzenia powieści „Moby Dick”. Jednak autor książki opisał tylko część tej historii.

Film „W samym sercu morza” przedstawia, jak uczestnicy wyprawy, którzy pozostali przy życiu po starciu z wielorybem, walczą o przetrwanie, przekraczając granice własnej wytrzymałości i dokonując niemożliwego. Patrząc jak ich towarzysze, jeden po drugim, giną z pragnienia, głodu, chorób i przerażenia, członkowie załogi statku Essex, zaczynają wątpić w swoje najgłębsze przekonania: wartość ludzkiego życia i moralność swojego zajęcia. Tymczasem kapitan będzie próbował odnaleźć drogę do domu, a pierwszy oficer postawi sobie za cel pokonanie wieloryba.

w-samym-sercu-morza-premiera-2

Obraz w reżyserii Rona Howarda powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule autorstwa Nathaniela Philbricka, którą nagrodzono w 2000 roku National Book Award w kategorii literatura faktu. W rolach głównych w filmie wystąpili Chris Hemsworth, Cillian Murphy i Benjamin Walker. Z racji tego, że historia katastrofy kojarzona jest głównie z powieścią „Moby Dick”, reżyser filmu zaakcentował na ekranie również obecność samego Hermana Melville’a, w którego wcielił się Ben Whishaw. Z okazji kinowej premiery „W samym sercu morza” oficyna HarperCollins zdecydowała się wznowić książkę Philbricka w polskim przekładzie. Publikacja jest już dostępna w księgarniach.

Poniżej możecie zobaczyć jeden ze zwiastunów filmu „W samym sercu morza”:

Okładka książki Nathaniela Philbricka „W samym sercu morza”:

W-samym-sercu-morza

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film