banner ad

„W jak morderstwo” – premiera komedii kryminalnej opartej na książce Katarzyny Gacek

18 czerwca 2021

W piątek 18 czerwca do kin wchodzi komedia kryminalna „W jak morderstwo” w reżyserii Piotra Mularuka. Film powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem autorstwa Katarzyny Gacek, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Oficynka. W adaptacji w głównych rolach występują Anna Smołowik i Paweł Domagała.

Akcja „W jak morderstwo” rozgrywa się w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Spokojną miejscowością wstrząsa zabójstwo. Pewnego wieczoru Magda, gospodyni domowa i nałogowa czytelniczka kryminałów, przypadkowo odkrywa w parku ciało zamordowanej kobiety. Policyjne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora. Niestety do tej pory jego największym wyzwaniem byli złodzieje rowerów i brak mu zmysłu rasowego detektywa – ten za to posiada Magda.

Denatka miała na szyi wisiorek w kształcie litery „W” – identyczny jak ten należący do dawno zaginionej przyjaciółki Magdy, Weroniki. W związku z tym kobieta postanawia wyjaśnić tę sprawę na własną rękę. A to oznacza nieustanne wtrącanie się w pracę nieporadnego komisarza. Na tropie mordercy ich ścieżki przetną się wielokrotnie. Na horyzoncie pojawi się również przystojny lekarz weterynarii, z własnymi planami wobec zaniedbywanej przez męża Magdy, a sprawa tajemniczej śmierci wyciągnie na światło dzienne niejeden niewygodny sekret mieszkańców uroczego miasteczka. W tle zaś morderstwa przewijają się znane nazwiska biznesmena i kandydata na senatora, a nawet szejka Kataru… Czy Magdzie i Sikorze uda się dotrzeć do prawdy i rozwiązać sprawę morderstwa?

Film powstał na podstawie książki „W jak morderstwo” Katarzyny Gacek. „To gatunek komedii kryminalnej, a jej tytuł odwołuje się do głośnego filmu Alfreda Hitchcocka 'M jak morderstwo’. Ponadto rzecz dzieje się w Podkowie Leśnej, bardzo bliskiej mojemu sercu, więc po przeczytaniu pierwszych stron zadzwoniłem do Kaśki i powiedziałem: to będzie film. I jest” – mówi reżyser Piotr Mularuk, który wcześniej nakręcił „Yumę”.

„W jak morderstwo” pełnymi garściami czerpie z popkultury i kanonu filmowego. Skoro tytuł książki nawiązywał do Hitchcocka, to właśnie ten reżyser stał się dla twórców filmu drogowskazem przy opowiadaniu kryminalnej komedii dziejącej się w Podkowie Leśnej. „Tygodniami pochłanialiśmy filmy mistrza w celu wyodrębnienia najbardziej charakterystycznych cech jego twórczości, które potem mogłyby się w spójny i atrakcyjny sposób znaleźć w naszym filmie. Inspiracje te dotyczyło zarówno sposobu filmowania, jak i doboru kolorów, kostiumów czy obiektów zdjęciowych. Nie chcieliśmy 'odtwarzać’ Hitchcocka, ale śladem mistrza prowadzić inteligentną i fajną zabawę z widzem. Co ciekawe, filmy 'Hitcha’ to nie tylko groza i napięcie, ale często poczucie humoru i spora dawka romansu. Również u nas, na osi kina kryminalnego, znajdziemy wiele humorystycznych scen przeplatanych wątkami z kina romantycznego” – twierdzi reżyser.

Mularuk zdradził, że do twórczości Hitchcocka nawiązuje również muzyka, w której pobrzmiewają echa nadwornego kompozytora słynnego reżysera – Bernarda Hermanna. „Dodam, że z kolei sama intryga filmu inspirowana jest książkami Agathy Christie. Mamy tu też akcenty z filmów o Różowej Panterze, głównie w postaci policjanta granego przez Pawła Domagałę. Staraliśmy się, aby nasz film był przede wszystkim źródłem inteligentnej zabawy, i mam nadzieję, że to się udało” – mówi Mularuk.

Scenariusz „W jak morderstwo” reżyser napisał wspólnie z autorką książki Katarzyną Gacek. W filmie oglądać możemy plejadę polskich gwiazd. W postać głównej bohaterki – Magdy – wcieliła się Anna Smołowik, komisarza Sikorę zagrał Paweł Domagała. Na ekranie partnerują im: Piotr Adamczyk, Rafał Królikowski, Dorota Segda, Szymon Bobrowski, Olga Sarzyńska, Przemysław Bluszcz, Przemysław Stippa, Jacek Knap, Emma Giegżno, Sandra Herbich oraz Jowita Budnik.

Zdjęcia do filmu realizowane były sierpniu i wrześniu 2020 roku w Podkowie Leśnej, ale również na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. „Z Anią Smołowik znamy się jeszcze z czasów licealnych z Radomia, a z Olgą Sarzyńską byliśmy na jednym roku, więc wszystko w rodzinie. Wspieraliśmy się wzajemnie i naprawdę dobrze bawiliśmy. Rzadko zdarza się zagrać w kinie gatunkowym, gdzie można pobawić się mocną formą. Dla aktora to zawsze duża przygoda” – komentuje Paweł Domagała.

Jak przekonuje reżyser, największym wyzwaniem przy pracy nad filmem okazała się pandemia koronawirusa. „Jakkolwiek nudno i banalnie to brzmi, to jednak ograniczenia i ryzyko z tego wynikające odcisnęły się na całym filmie. Realizacja filmu to bardzo skomplikowany system naczyń połączonych i tu naprawdę działa efekt motyla. Choroba jednego aktora może wywrócić cały film, bo wywoła łańcuch zdarzeń, który rośnie jak kula śnieżna i raptem dotyka każdego aspektu produkcji” – przyznaje Mularuk.

„’W jak morderstwo’ ma przewrotny tytuł, wciągającą kryminalną zagadkę i bohaterów, których się nie da nie
kochać. A do tego jest zabawne i błyskotliwe. Piotr Mularuk zrobił z mojej książki urocze, lekkie, inteligentne kino. Lepszej adaptacji nie mogłabym sobie wymarzyć” – reaguje autorka literackiego pierwowzoru, Katarzyna Gacek, tym samym zachęcając czytelników do odwiedzenia kin.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „W jak morderstwo”:

Okładka powieści „W jak morderstwo” Katarzyny Gacek, którą opublikowało pod koniec 2018 roku Wydawnictwo Oficynka:

[am]
fot. Next Film

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film