Twórca oscarowego „Moonlight” zajmie się realizacją serialu na podstawie „Kolei Podziemnej” Colsona Whiteheada

2 kwietnia 2017


Barry Jenkins (na zdj.), reżyser nagrodzonego w tym roku trzema Oscarami filmu „Moonlight”, zabrał się za realizację kolejnego projektu. Tym razem będzie to serial na podstawie powieści „The Underground Raiload” (z ang. „Kolej Podziemna”) Colsona Whiteheada.

Prace nad telewizyjnym widowiskiem trwają już ponoć od kilku miesięcy, jednak dopiero teraz ogłoszono to oficjalnie. Barry Jenkins odpowiada za reżyserię i opracowanie scenariusza serialu, który powstaje na zlecenie Amazonu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest współzałożona przez Jenkinsa firma produkcyjna Pastel oraz należąca do Brada Pita firma Plan B Entertainment.

„Zachowanie rozmachu i okazałości takiej historii, jak ta, wymaga śmiałego, innowacyjnego myślenia. W Amazonie znaleźliśmy partnera, którego szacunek dla opowieści i twórczej swobody jest w pełni zgodny z naszą wizją” – napisał w oświadczeniu reżyser „Moonlight”.

„Kolej Podziemna” opisuje losy młodej czarnoskórej dziewczyny, która ucieka z plantacji bawełny w Georgii i wiedziona pragnieniem wolności podróżuje Podziemną Koleją przez amerykańskie Południe, gdzie spotyka ją wiele okropności. Tytuł powieści nawiązuje do umownego szlaku dla niewolników z południa USA na północ Kanady, a także do Meksyku. W rzeczywistości tworzyły go sieci bezpiecznych dróg, a także pomocnych domostw i organizacji. Colson Whitehead postanowił pokazać, co by było, gdyby tytułową Kolej Podziemną traktować dosłownie i byłaby to drezyna albo parowóz ciągnący zdezelowane wagony po podziemnych torach.

Powieść Whiteheada została wyróżniona w 2016 roku National Book Award. Polska premiera książki zapowiedziana jest na czerwiec przez wydawnictwo Albatros.

[mw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film