Trwa kręcenie pierwszej niemieckiej adaptacji „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a. Zobacz zdjęcia z planu

11 maja 2021

Od marca w pobliżu Pragi trwają zdjęcia do pierwszej niemieckojęzycznej ekranizacji powieści „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a. W sieci udostępniono dwie fotografie z realizacji tej produkcji. Film powstaje na zlecenie firmy Netflix.

Reżyser Edward Berger zgromadził na planie grupę utalentowanych aktorów, którzy razem z producentem Maltem Grunertem z firmy Amusement Park ożywią jego filmową interpretację tej humanistycznej odezwy przeciwko okropnościom wojny. Do końca maja Felix Kammerer z wiedeńskiego Burgtheater, Albrecht Schuch, Aaron Hilmer, Moritz Klaus i Edin Hasanovic będą odgrywać role Paula Bäumera i jego szkolnych kolegów, którzy trafili razem na front.

Opublikowana w 1928 roku książka „Na Zachodzie bez zmian” do dziś uważana jest przez wielu za najlepszą powieść antywojenną wszech czasów. Jej pierwsza filmowa adaptacja również przeszła do historii. Wydawnictwo Ullstein Verlag wypuściło pacyfistyczny manifest Remarque’a, weterana wojennego i wówczas szanowanego dziennikarza, w czasach, w których każda krytyka I wojny światowej była bardzo niemile widziana. Zarówno książka, jak i jej nagrodzona Oscarem adaptacja filmowa z 1930 roku padły ofiarą nazistowskiej cenzury, a Remarque został zmuszony do emigracji do Szwajcarii.

„Autorowi tego światowego bestsellera udało się przekazać nieludzki koszmar wojny lepiej niż komukolwiek innemu w całej historii literatury. Możliwość stworzenia pierwszej niemieckiej adaptacji filmowej tego dzieła to dla mnie fascynujące wyzwanie” – mówi reżyser Edward Berger, który wcześniej zrealizował m.in. adaptację „Patricka Melrose’a”.

Premierę filmu „Na Zachodzie bez zmian” zaplanowano na drugą połowę 2022 roku. Oprócz wymienionej wyżej piątki aktorów w obsadzie znaleźli się też: Daniel Brühl, Devid Striesow i Andreas Döhler. Scenariusz napisali były dziennikarz „Washington Post” Ian Stokell we współpracy z byłą szkocką triatlonistką Lesley Paterson i reżyserem Edwardem Bergerem. Budżet produkcji wynosi ponoć 20 milionów dolarów.

Powieść „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a dostępna jest w księgarniach nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

[am]
fot. Reiner Bajo/Netflix

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film