banner ad

To już potwierdzone: twórcy serialu „Sherlock” stworzą „Drakulę” dla BBC i Netflixa!

15 października 2018


Hrabia Drakula, najsłynniejszy wampir na świecie, wkrótce ożyje po raz kolejny. Wszystko za sprawą Stevena Moffata oraz Marka Gatissa. Duet odpowiedzialny za sukces serialu „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem zamierza stworzyć telewizyjną produkcję w oparciu o kultowe dzieło Brama Stokera. Potwierdzono już, że projekt powstaje we współpracy z BBC One oraz Netfliksem.

Na temat nowego „Drakuli” od Moffata i Gatissa mówiło się już od jakiegoś czasu. Nic zresztą dziwnego, autorzy telewizyjnego „Sherlocka”, uwspółcześnionej wersji klasycznych opowieści Arthura Conana Doyle?a, cieszą się uznaniem wśród krytyków i fanów, którzy cenią sobie gatunkowe eksperymenty z zachowaniem szacunku do klasyki literatury. Motywy wampiryczne wydają się być tematem, z którym ten kreatywny duet może zrobić naprawdę wiele dobrego.

„Historie traktujące o wielkim złu istniały od zawsze. To, co jest niezwykle w opowieści o Drakuli, to fakt, że Bram Stoker ucieleśnił zło w konkretnym bohaterze” ? napisali w oświadczeniu Moffat i Gatiss, współtwórcy, scenarzyści i producenci wykonawczy projektu. Charlotte Moore, dyrektor ds. treści w BBC, podkreśla, że „Drakula” stworzony przez wspomniany duet na pewno nie przejdzie bez echa. „Genialny pomysł Steve’a i Marka jest równocześnie inteligentny i przerażający. Dzięki ich talentowi fani będą mogli doświadczyć siły prozy Brama Stokera w zupełnie nowej formie” ? dodaje Piers Wenger z BBC Drama.

Jak na razie niewiele wiadomo na temat nowego „Drakuli”. Krótka notka udostępniona przez Netflix sugeruje, że akcja rozgrywać się będzie w czasach wiktoriańskich, podobnie jak powieść Brama Stokera. Produkcja realizowana przez Hartswood Films ma mieć format podobny do „Sherlocka”. Powstaną zatem trzy pełnometrażowe epizody ? każdy trwający ok. 90 minut. Zgodnie z przewidywaniami miniserial powinien być gotowy pod koniec 2019 albo na początku 2020 roku.

Najsłynniejszy krwiopijca na świecie doczekał się wielu wcieleń na ekranie, żeby wspomnieć chociażby „Nosferatu ? symfonię grozy” Murnaua z 1922 roku czy „Drakulę” Coppoli z 1992 roku. Na marginesie warto wyjawić, że to drugie dzieło filmowe doczekało się komiksowej adaptacji autorstwa Raya Thomasa i Mike’a Mignoli. Klimatyczny komiks ukaże się na polskim rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku nakładem nowej oficyny KBOOM.

[mw]
rys. Helgi Halldórsson

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film