To już potwierdzone! Powstanie nowa ekranizacja „Diuny”! Znamy nazwisko reżysera

2 lutego 2017


Istniały domysły, pojawiały się spekulacje i przypuszczenia, nadszedł jednak czas na oficjalne ogłoszenie: Denis Villeneuve został nowym reżyserem ekranizacji „Diuny”, kultowej sagi science fiction wymyślonej przez Franka Herberta.

We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o wypowiedzi kanadyjskiego twórcy, który wyznał w jednym z wywiadów, że od dawna marzy mu się realizacja nowej wersji „Diuny”. Villeneuve bardzo sobie ceni materiał wyjściowy, czyli cykl powieściowy Herberta opowiadający o planecie Arrakis, na której znajdują się złoża substancji umożliwiającej jasnowidzenie niezbędne do uniknięcia niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych.

W listopadzie 2016 roku prawa do kinowych i telewizyjnych adaptacji „Diuny” wykupiła wytwórnia Legendary Entertainment. Co więcej, od razu przystąpiono do rozpoczęcia prac nad pierwszym widowiskiem. W składzie producenckim znajdują się między innymi Thomas Tull, Mary Parent, Cale Boyter oraz Brian Herbert, syn autora „Diuny” i zarazem kontynuator sagi, który sprawuje pieczę nad dorobkiem zmarłego w 1986 roku pisarza.

Teraz dowiedzieliśmy się, że w nowy film kinowy zaangażowany będzie wspomniany wcześniej Denis Villeneuve. Jak napisał na swoim profilu na Facebooku Brian Herbert, plany dotyczą zekranizowania całej sagi. Nie wiadomo jeszcze, która część „Diuny” zostanie zrealizowana w pierwszej kolejności. Trwają właśnie poszukiwania scenarzysty. Zapewnił też, że podjęte zostaną wszelkie wysiłki, aby pozostać wiernym dziełu jego ojca.

Villeneuve to artysta świetnie zaznajomiony z tematyką science fiction. Niedawno wyreżyserował film „Nowy początek” na podstawie opowiadania Teda Chianga. W filmografii Kanadyjczyka znajdziemy również kinową kontynuację „Łowcy androidów”, której premiera zapowiedziana jest na jesień 2017 roku.

[mw,am]
rys. Henrik Sahlström

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film