banner ad

Thomas Pynchon będzie współpracował przy adaptacji „Wady ukrytej”?

3 stycznia 2013


Czyżby znany ze swojej obsesji na punkcie prywatności Thomas Pynchon miał współpracować z Paulem Thomasem Andersonem przy filmowej adaptacji powieści „Wada ukryta”?

Jak podaje dziennik „The New York Times”, który przeprowadził wywiad z reżyserem, „Wada ukryta” będzie pierwszą autoryzowaną adaptacją prozy Pynchona, co może sugerować, że pisarz w jakiś sposób współpracuje bądź będzie współpracował z filmowcem. Dopytywany przez dziennikarza Anderson nie chciał jednak nic więcej powiedzieć, niechętnie wypowiadał nawet imię pisarza. „Niebezpiecznie zbliżyłbym się do zdrady zaufania” ? wyjaśnił.

Reżyser „Mistrza” i „Aż poleje się krew” powiedział, że scenariusz powstaje, napisał już sporą stertę stron i ma nadzieję zacząć kręcić film w przyszłym roku. „To wspaniałe uczucie robić to; brać udział w jego pomyśle” ? dodał, ponownie nie wymieniając nawet imienia pisarza. Plotki głoszą, że w rolę głównego bohatera ma wcielić się Robert Downey Jr.

Akcja utrzymanej w poetyce noir powieści Pynchona rozgrywa się w Los Angeles w połowie lat 60. Znajdujący się na wiecznym haju, lekceważący wszelkie normy strojów i obyczajów prywatny detektyw „Doc” Sportello, regularny czytelnik i prenumerator czasopisma „Nagie Nastoletnie Nimfetki”, dostaje cynk od swojej byłej dziewczyny o planowanym porwaniu jej obecnego przyjaciela, potentata budowlanego Michaela Wolfmanna. Niedługo potem dziewczyna i potentat znikają. Dręczony wyrzutami sumienia detektyw próbuje rozwiązać zagadkę ich zaginięcia. Przemierza rozległe metropolis, napotykając na swojej drodze zblazowanych gliniarzy, motocyklistów z faszyzującego Bractwa Aryjskiego, surferów, narkomanów, rockmanów, szmuglujące prochy stewardesy, a także złowrogą i tajemniczą organizację Złotego Kła. Prowadząc śledztwo, Doc odkrywa mimochodem „wadę ukrytą” amerykańskiej cywilizacji, która skazuje ją na upadek. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film