Tadeusz Dołęga-Mostowicz szuka najbardziej wpływowych Polaków II Rzeczpospolitej w krótkometrażowym filmie „Niepospolita”

16 listopada 2020

Fundacja Promocji Rozwoju zrealizowała krótkometrażowy film „Niepospolita”, który w nowoczesny sposób pokazuje II Rzeczpospolitą i najbardziej wpływowych Polaków tego okresu. Jednym z głównych bohaterów tej fikcyjnej historii jest pisarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz, autor m.in. „Kariery Nikodema Dyzmy”.

Historia zaczyna się od zlecenia, które Tadeuszowi Dołędze-Mostowiczowi zleca znany wydawca Melchior Wańkowicz. Poczytny pisarz ma stworzyć reportaż o sukcesach gospodarczych, kulturalnych i sportowych w przedwojennej Polsce. Wraz z asystentką Dianą wyrusza w podróż po kraju, by zrobić serię wywiadów z zasłużonymi Polakami.

Na swej drodze Tadeusz i Diana spotykają m.in. złotego medalistę olimpijskiego z Los Angeles Janusza Kusocińskiego, założyciela klasztoru-wydawnictwa Niepokalanów franciszkanina Maksymiliana Marię Kolbego, budowniczego Gdyni Eugeniusza Kwiatkowskiego, a także aktorkę Hankę Ordonównę, Jana Wedla oraz inne postaci tamtych czasów. W międzyczasie rozwija się relacje między Tadeuszem i Dianą. Początkowo sobie niechętni z czasem nawiązują przyjaźń, a potem… To już musicie sami zobaczyć.

Za reżyserię filmu „Niepospolita” odpowiada Tomasz Dobosz. Scenariusz napisali Danuta Nierada i Miłosz Lodowski. W Tadeusza Dołęgę-Mostowicza wcielił się uderzająco podobny do pisarza Patryk Szwichtenberg, a towarzyszą mu Agata Różycka (Diana), Marek Siudym (Marian Dąbrowski), Marek Karpowicz (Melchior Wańkowicz), Andrzej Szeremeta (o. Maksymilian Kolbe), Robert Talarczyk (Eugeniusz Kwiatkowski), Szymon Mysłakowski (Janusz Kusociński).

Film „Niepospolita” można w całości obejrzeć w sieci:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film