banner ad

Stacja BBC zrealizowała film biograficzny o siostrach Brontë

30 grudnia 2016


Życie sióstr Brontë ? trzech cenionych powieściopisarek, których dzieła należą obecnie do żelaznego kanonu literatury tak angielskiej, jak i światowej ? stało się tematem nowego filmu zrealizowanego na potrzeby stacji BBC One.

Premiera filmu telewizyjnego zatytułowanego „To Walk Invisible” nastąpiła 29 grudnia tego roku. Jest to pełnometrażowa produkcja, której reżyserii podjęła się Sally Wainwright odpowiedzialna także za scenariusz.

Tytuł filmu został zaczerpnięty z listu, jaki Charlotte wysłała do swojego wydawcy, z przykrością powiadamiając go, iż jeden ze spotkanych przez nią duchownych nie zorientował się, że tak naprawdę to ona nosi pseudonim Currer Bell ? którym między innymi podpisała swoją najsłynniejszą bodaj powieść „Dziwne losy Jane Eyre”.

„To Walk Invisible” opowiada o złożonych relacjach pomiędzy Charlotte (w tej roli Finn Atkins), Emily (Chloe Pirrie) oraz Anne (Charlie Murphy), a także ich bratem Branwellem (Adam Nagaits). W obsadzie znalazło się również miejsce dla Jonathana Pryce?a, który wcielił się w Patricka Bronte, ojca i głowę rodziny.

„BBC już pięć lat temu namawiało mnie, abym przygotowała coś na uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Charlotte” ? powiedziała Wainwright. Jak wiemy, pisarka urodziła się 21 kwietnia 1816 roku. „Od początku chciano zrealizować historię biograficzną. Z powodzeniem można byłoby ją przedstawić również w formie telewizyjnego serialu, jednak osobiście chciałam skoncentrować się na fragmencie z życia dojrzałych sióstr, dlatego też zdecydowałam się opowiedzieć wydarzenia na przestrzeni trzech lat poprzedzających śmierć Branwella, ich brata, która nastąpiła w 1848 roku”.

Wainwright zdradza również, że szczególnie zainspirowała ją „możliwość spojrzenia na trzy genialne powieściopisarki, które siedzą w tym samym pokoju” oraz fakt, że są kobietami. „To niezwykle istotna historia, którą ? mam nadzieje ? udało mi się szczerze przedstawić” – dodała.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun i fragment filmu „To Walk Invisible”:

[mw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film