banner ad

Sofia Coppola powraca z nowym filmem ? ekranizacją powieści Thomasa P. Cullinana

9 lutego 2017


Już w czerwcu na ekranach światowych kin pojawi się nowy film Sofii Coppoli ? pierwszy od 2013 roku. Autorka takich produkcji jak „Między słowami” czy „Przekleństwa niewinności” (na podstawie prozy Jeffreya Eugenidesa) tym razem dokonała adaptacji nieznanej polskim czytelnikom powieści „A Painted Devil” Thomasa P. Cullinana.

„The Beguiled”, bo tak zatytułowana jest najnowsza realizacja Coppoli, przeniesie nas w czasy amerykańskiej wojny secesyjnej. Widzowie będą mieli okazję śledzić losy rannego żołnierza, który zostaje uratowany przez jedną z uczennic odizolowanej szkoły dla dziewcząt. Pomiędzy mężczyzną a niewiastami nawiązują się romanse prowokujące silne uczucia ? tak pragnienia, jak i zazdrości.

Reżyserka filmu przyznaje w wywiadzie dla „Entertainment Weekly”, jaki aspekt książki był dla niej najważniejszy podczas tworzenia dzieła: „Sednem tej opowieści jest dynamika relacji pomiędzy kobietami, które są ze sobą zamknięte, a także ? co oczywiste ? zmiany układu sił między kobietą a mężczyzną”. Coppola dodaje także, iż ta ekranizacja jest dla niej szczególna pod względem formy: „Tak naprawdę nie zrobiłam filmu gatunkowego. To było na swój sposób zabawne, jak podejść do materiału źródłowego, jednak wciąż jest to film zrealizowany w moim stylu i znajdziemy w nim ten rodzaj pięknego, wyśnionego świata, który lubię ? tyle że z fabułą”. Twórczyni podsumowuje, że powieść Thomasa P. Cullinana „to bardzo uniwersalna historia, ale stworzona w duchu egzotycznej scenerii południa USA”.

W głównych rolach w filmie występują Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst oraz Elle Fanning. Premiera przewidywana jest na 22 czerwca 2017 roku. Niewiele osób wie natomiast, że w 1971 roku powstała już jedna adaptacja tej książki, w której w roli rannego żołnierza wystąpił Clint Eastwood. O ile jednak film z Eastwoodem koncentrował się na postaci żołnierza, Sofia Coppola przesunęła ciężar narracji na kobiety, pragnąc skupić się na ich wzajemnych relacjach i stosunkach z mężczyzną.

[mw]
fot. Antony Platt/AMC
źródło: Entertainment Weekly

Tematy: , , , ,

Kategoria: film