Ruszył drugi sezon mini-serialu ?Sherlock?

5 stycznia 2012


W niedzielę 1 stycznia BBC rozpoczęło emisję drugiej serii ?Sherlocka?, czyli uwspółcześnionych przygód znanego na całym świecie detektywa.

Książki i opowiadania autorstwa sir Arthura Conana Doyla to już klasyka kryminału, a sam detektyw w śmiesznej czapce stał się ikoną popkultury. Dzieła Doyla były tak często przenoszone na ekran, parodiowane czy przywoływane, iż mogłoby się wydawać, że o słynnym i genialnym lokatorze mieszkania na Baker Street 221b nie można powiedzieć nic nowego.

Na szczęście stacja BBC udowodniła, że to nieprawda. W 2010 na zlecenie telewizji wyprodukowano 3-odcinkowy mini-serial, który jest uwspółcześnioną wersją przygód prywatnego detektywa obdarzonego niemal nadludzką dedukcją. Adaptacja cieszyła się nie tylko dobrą oglądalnością (każdy odcinek oglądało ok. 9 milionów widzów w samej Anglii), ale i uznaniem krytyków (zdobyła m.in. nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu). Nic więc dziwnego, że stacja poszła za ciosem i przygotowała drugą 3-odcinkową serię.

Każdy z epizodów to osobny 90-minutowy film oparty na jednej z oryginalnych przygód Sherlocka Holmesa. W niedzielę wyemitowano pierwszy pt. „A Scandal in Belgravia”, następne w kolejności będą: ?Pies Baskervillów? i ?Wodospad Reichenbach?.

Warto wspomnieć, że za reżyserię odpowiada w serialu m.in. Paul McGuigan (?Acid House?) a scenariusz do pierwszego odcinka napisał Steven Moffat (?Doktor Who?). W główne role wcieliło się dwóch aktorów, których będziemy mogli zobaczyć w tegorocznym ?Hobbicie?, czyli Benedict Cumberbatch (Holmes) i Martin ?Bilbo Baggins? Freeman (doktor Watson). Polska data premiery nie jest jeszcze znana.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film