Ruszają zdjęcia do czteroodcinkowego miniserialu na podstawie thrillera „Indeks strachu” Roberta Harrisa. W roli głównej Josh Hartnett

27 kwietnia 2021

„Indeks strachu”, thriller Roberta Harrisa poruszający temat sztucznej inteligencji, doczeka się ekranizacji w formie czteroodcinkowego miniserialu. Produkcja jest już w toku, zdjęcia rozpoczną się w tym miesiącu na Węgrzech. W głównej roli wystąpi Josh Hartnett.

Ostatnio temat sztucznej inteligencji podejmowany jest przez najpopularniejszych brytyjskich pisarzy. Niedawno ukazała się powieść „Klara i Słońce” noblisty Kazuo Ishigury, a przed nią mogliśmy przeczytać chociażby „Maszyny takie jak ja” Iana McEwana. Dużo wcześniej tym zagadnieniem, choć bez ucieleśniania sztucznej inteligencji w formie robota, zajął się w swoim thrillerze Robert Harris.

Głównym bohaterem opublikowanego w 2011 roku „Indeksu strachu” (w Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros) jest doktor Alex Hoffmann, człowiek niezwykle szanowany w kręgach najbogatszych ludzi świata, ponieważ dzięki jego geniuszowi opracowano przełomowy system algorytmiczny, który pozwala zyskownie grać na giełdzie. System to właściwie sztuczna inteligencja, która przewiduje reakcje rynku, wynikające z ludzkich emocji, zwłaszcza strachu.

Hoffmann i jego wspólnik chcą przekonać klientów, by zainwestowali w doskonałe narzędzie. Ale w przeddzień prezentacji zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Najpierw Hoffman dostaje przesyłkę – pierwsze wydanie książki Darwina „O wyrażaniu emocji u człowieka i zwierząt” z zaznaczonym rozdziałem o strachu. W nocy zaś do jego domu włamuje się mężczyzna, który bez trudu omija wyrafinowane zabezpieczenia i pozbawia Hoffmanna przytomności. Rano bohater odkrywa, że sam kupił książkę, a włamywacz znał kody dostępu. Naukowiec ma obawy, że popada w szaleństwo albo ktoś igra z jego umysłem. Tymczasem opracowany przez niego system inicjuje zaskakujące transakcje. Gdy w wyniku katastrofy samolotu firma Hoffmanna zarabia krocie, mężczyzna zaczyna podejrzewać, że algorytm się usamodzielnił i stał się niezależny, działając na własną rękę.

Realizacją miniserialu na podstawie książki zajmuje się firma producencka Left Bank Pictures we współpracy ze Sky Studios. Za adaptację literackiego pierwowzoru odpowiadają scenarzyści Paul Andrew Williams i Caroline Bartleet, a reżyserię powierzono Davidowi Caffreyowi („Alienista”, „Peaky Blinders”). W obsadzie oprócz Josha Hartnetta znaleźli się Leila Farzad, Arsher Ali i Grégory Montel.

„Doprowadzenie 'Indeksu strachu’ do tego punktu zajęło dziesięć lat. Jestem szczególnie wdzięczny Andy’emu Harriesowi i jego zespołowi z Left Bank za ich wiarę w projekt i determinację, aby go zrealizować. Obsada jest wspaniała, a temat, który znajduje się w centrum książki – rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji w każdej dziedzinie naszego życia – jest dziś jeszcze bardziej aktualny niż dziesięć lat temu” – powiedział autor powieści, Robert Harris.

Serial na podstawie „Indeksu strachu” będzie emitowany na platformie Sky Atlantic i w serwisie streamingowym Now pod koniec 2021 roku, w tym samym czasie, gdy Netflix planuje wyemitować adaptację „Monachium” Roberta Harrisa. Przy okazji być może doczekamy się też wznowienia książki, która od dłuższego czasu jest już niedostępna.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film