Reżyser „Deadpoola” zajmie się ekranizacją powieści „Neuromancer” Williama Gibsona!

9 sierpnia 2017


Powieść „Neuromancer” Williama Gibsona należy do ścisłego kanonu literatury cyberpunkowej. Według ostatnich doniesień powróciły plany na ekranizację tego dzieła. Projektem miałby zająć się Tim Miller (na zdj.), reżyser znany z komiksowego filmu „Deadpool”.

Na temat kinowej adaptacji „Neuromancera” mówiło się już od lat. Przymiarki robili w 2006 roku reżyserzy Chris Cunningham i Chuck Russell, ścieżkę dźwiękową miał wówczas napisać Aphex Twin. Rok później do prasy wyciekły informacje o pomyśle Josepha Kahna, aby w głównej roli obsadzić Millę Jovovich. W 2011 roku prawa do ekranizacji przejęły dwie firmy producenckie i na stanowisko reżysera wyznaczyły Vincenza Nataliego („Cube”). Rozpoczęto nawet castingi, a oferty ról otrzymali Mark Wahlberg i Liam Neeson. Mimo zaawansowanych prac koncepcyjnych i promocyjnych zarzucono realizację projektu. Kolejna szansa pojawiła się w 2015 roku, bo to wówczas producentem został Lucas Foster („Człowiek w ogniu”, „Prawo zemsty”), jednak i tym razem, pomimo zapewnień o zainteresowaniu ze strony chińskich sponsorów, nie doszło do ekranizacji.

Wydaje się, że teraz projekt może w końcu ujrzeć światło dziennie. Do reżyserii filmu na podstawie książki Gibsona wynajęty został bowiem Tim Miller, twórca kinowego przeboju „Deadpool”, a za stronę finansową odpowiadać będzie studio 20th Century Fox. W ekranizację zaangażowany jest również uznany producent Simon Kinberg odpowiedzialny za cykl filmów ze świata „X-Men”. Nie wyznaczono jeszcze scenarzysty, który zajmie zaadaptowaniem powieści Gibsona. Aktualnie Tim Miller pracuje z Jamesem Cameronem nad nowym „Terminatorem”, który ma stanowić kolejne otwarcie dla tej kultowej franczyzy science-fiction.

„Neuromancer” to powieść, której akcja rozgrywa się w futurystycznym świecie przyszłości. Głównym bohaterem książki jest Henry Dorsett Case, haker, który specjalizuje się w kradzieży danych w rzeczywistości wirtualnej. Gdy decyduje się okraść swoich dawnych pracodawców, ci aplikują mu toksynę o nieznanych właściwościach, przez którą nie może ponownie wejść do cyberprzestrzeni. Pewnego dnia zjawia się u niego enigmatyczny mężczyzna z propozycją nie do odrzucenia. Case będzie mógł na nowo podłączyć swój umysł do komputera. Wszystko ma jednak swoją cenę. Książka Gibsona w nowatorskim sposób podejmowała temat sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości oraz wolności jednostki. W 1984 roku pisarz zdobył za nią wszystkie najważniejsze nagrody branżowe ? Nagrodę Nebula, Nagrodę Hugo oraz Philip K. Dick Award.

[mw]
źródło: Hollywood Reporter

Tematy: , , , ,

Kategoria: film