Reklamy w metrze serialu na podstawie „Człowieka z Wysokiego Zamku” wywołały oburzenie przez nawiązania do symboliki nazistowskiej

27 listopada 2015

reklama-czlowiek-z-wysokiego-zamku-1
Po fali oburzenia ze strony mieszkańców i krytyce burmistrza Nowego Jorku Amazon zdecydował się na usunięcie z nowojorskiego metra reklam swojego nowego serialu „Człowiek z Wysokiego Zamku” opartego na powieści Philipa K. Dicka. Kontrowersje wywołała użyta symbolika nawiązująca do niemieckiego faszyzmu i japońskiego imperializmu.

Siedzenia i ściany wagonów kolejki metra pokryte zostały flagami Wschodzącego Słońca Japonii z okresu imperialnego i amerykańskimi sztandarami, w których tradycyjne gwiazdy zastąpił nazistowski orzeł trzymający w szponach wieniec laurowy nie ze swastyką, lecz z żelaznym krzyżem. Całości dopełniały plakaty z podobną symboliką, na których znajdował się tytuł „Człowiek z Wysokiego Zamku” pisany zmodyfikowaną czcionką gotycką. Tak Amazon reklamował w nowojorskim metrze swój nowy serial oparty na legendarnej powieści Philipa K. Dicka. Fabuła osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości, gdzie alianci przegrali II wojnę światową, a USA jest pod okupacją hitlerowskich Niemiec i imperialnej Japonii.

reklama-czlowiek-z-wysokiego-zamku-2

Wystrój wagonów miał nawiązywać do stylistyki widocznej w serialu, jednak kampania wywołała falę oburzenia ze strony Nowojorczyków. „Choć te reklamy technicznie mogą być zgodne z wytycznymi MTA, to jednak są nieodpowiedzialne i obraźliwe wobec tych, którzy przeżyli II wojnę światową i Holokaust, ich rodzin i niezliczonych Nowojorczyków” – oświadczył burmistrz miasta Bill de Blasio, który nie miał wątpliwości, że „Amazon powinien je zdjąć”. Burmistrzowi wtórował Evan Bernstein, regionalny dyrektor Ligi Przeciw Zniesławieniu. Amazon zdecydował się więc na usunięcie reklam, choć kampania miała potrwać do 14 grudnia.

reklama-czlowiek-z-wysokiego-zamku-3

Wspomniane przez burmistrza MTA to skrót od Metropolitan Transit Authority, amerykańskiej agencji rządowej odpowiadającej za regulację prawną i kontrolę komunikacji miejskiej w stanie Nowy Jork. Instytucja ta miała jakiś czas temu kłopoty, bo nie chciała zezwolić na umieszczenie w autobusach i metrze reklam komediowego dokumentu „The Muslims Are Coming!” (z ang. „Nadchodzą muzułmanie!”), które parodiowały typowe antymuzułmańskie plakaty. Jako powód podano charakter polityczny reklam. Reklamodawcy odwołali się od tej decyzji do sądu, a ten uznał, że skoro MTA zgodziło się na reklamy serialu „Mr. Robot”, które miały wyraźne aluzje polityczne, to odmowa „The Muslims Are Coming!” jest niezgodna z prawem. Po tym wydarzeniu agencja zaktualizowała zasady dotyczące reklam politycznych, szczególnie, gdy związane są one ze sztuką. Dlatego też kampania promująca „Człowieka z Wysokiego Zamku” nie naruszała nowych przepisów MTA o neutralnej treści. „MTA jest agencją rządową i nie może akceptować lub odrzucać reklam na podstawie tego, jakie one wywołują uczucia” – oznajmił Kevin Ortiz, rzecznik prasowy MTA.

reklama-czlowiek-z-wysokiego-zamku-4

Ortiz potwierdził, że reklamy zniknęły z wagonów metra. Amazon, jak na razie, nie udzielił żadnego komentarza w tej sprawie.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu „Człowiek z Wysokiego Zamku”:

[ks]
źródło: Daily Mail

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film