„Problem trzech ciał” Cixina Liu doczeka się ekranizacji w formie serialu

9 września 2020

Netflix zamówił serial na podstawie chińskiej powieści fantastycznonaukowej „Problem trzech ciał” i jej dwóch kontynuacji autorstwa Cixina Liu. Scenarzystami i producentami wykonawczymi ekranizacji będą David Benioff, D.B. Weiss i Alexander Woo.

Akcja książki rozpoczyna się w latach 60. XX wieku, podczas rewolucji kulturalnej w Chinach. Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka jest świadkiem śmierci swego ojca z rąk hunwejbinów. Sama zostaje zesłana do tajnej bazy wojskowej Czerwony Brzeg, gdzie uczestniczy w programie wysyłania sygnałów w kosmos w poszukiwaniu obcych cywilizacji. Niespodziewanie to ona w końcu nawiązuje pierwszy kontakt.

Na początku XXI wieku, po serii samobójstw wybitnych fizyków, zostaje powołana komisja, która ma zbadać sprawę zgonów. W trakcie dochodzenia naukowiec Wang Miao natyka się na tajemniczą grę sieciową „Trzy ciała”, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Okazuje się, że świat tej gry nie jest fikcją, a projekcją rzeczywistości obcej cywilizacji, która wysłała ku Ziemi armadę, wezwana przez Ye Wenjie.

„Kiedy po raz pierwszy przeczytałem 'Problem trzech ciał’ (cykl 'Wspomnienie o przeszłości Ziemi’) na zawsze zmieniłem swoje podejście do science fiction. Choć koncept wydaje się mało odkrywczy — jest to opowieść o pierwszym spotkaniu z obcą cywilizacją — to sposób, w jaki Cixin Liu łączy naukę z fikcją, sprawia, że jego wizja przyszłości i kontaktu z przybyszami spoza Ziemi jest o wiele bardziej realistyczna niż inna literatura z gatunku science fiction, z jaką miałem do czynienia. Jednocześnie bardzo wciągnęła mnie historia o całej ludzkości narażonej na to samo zewnętrzne zagrożenie, które zarazem łączy i dzieli ludzi” — powiedział Peter Friedlander, wiceprezes ds. seriali oryginalnych w Netfliksie.

Listę twórców, którzy będą pracowali nad serialową wersją „Problemu trzech ciał” otwierają scenarzyści i producenci wykonawczy — David Benioff i D.B. Weiss („Gra o tron”) oraz Alexander Woo („Terror: Dzień hańby”). „Trylogia Cixina Liu to najambitniejsza seria science fiction, jaką mieliśmy okazję przeczytać. Czytelnicy przemierzają drogę od lat 60. XX wieku po kres czasu, od życia na naszym bladoniebieskim punkciku aż po odległe rejony Wszechświata. Cieszymy się, że spędzimy najbliższe lata, ożywiając tę historię dla widzów z różnych zakątków globu” — oświadczyli David Benioff i D.B. Weiss. „Jestem zaszczycony możliwością adaptacji jednego z najgenialniejszych utworów chińskiej literatury science fiction. 'Problem trzech ciał’ łączy wiele elementów, które uwielbiam: złożone, wielowymiarowe postaci i rzeczywiste dylematy egzystencjalne, przy czym wszystko jest wplecione w elegancką i głęboko humanitarną alegorię” — dodał Alexander Woo.

Twórcom serialu zależało bardzo na zdobyciu wsparcia twórcy literackiego pierwowzoru, Cixina Liu. Autor zgodził się dołączyć do zespołu produkcyjnego jako konsultant. Uczynił to wraz z innym pisarzem, Kenem Liu, który przetłumaczył „Problem trzech ciał” oraz „Koniec śmierci” na język angielski. „Głęboko szanuję pracę twórców pracujących nad adaptacją 'Problemu trzech ciał’ i wierzę, że świetnie poradzą sobie z przeniesieniem tej historii na ekran. Postanowiłem opowiedzieć historię, która wykracza poza granice czasu oraz kwestie narodowości, kultury i koloru skóry. Taką, przez którą zaczniemy postrzegać los ludzkości jako los nas wszystkich. To dla mnie, jako autora, wielki zaszczyt móc obserwować jak ten wyjątkowy pomysł science fiction zdobywa popularność i fanów na całym świecie. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy nowi i dotychczasowi fani z całego świata obejrzą tę historię na Netfliksie” — skomentował Cixin Liu.

W pracę nad serialem zaangażowani są też producenci wykonawczy: Rian Johnson, Ram Bergman, Bernadette Caulfield, Nena Rodrigue, Lin Qi oraz należąca do Brada Pitta, Jeremy’ego Kleinera i Dede Gardner firma Plan B Entertainment. Swój wkład w powstanie projektu mają też Rosamund Pike i Robie Uniacke, których firma Primitive Streak zajmuje się sprawami własności literackiej na arenie międzynarodowej. „Wszystkich nas łączy jeden cel: oddać hołd tej niezwykłej opowieści i zabrać widzów w najlepszą podróż w ich życiu” — podsumował Peter Friedlander.

W Polsce trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film