banner ad

Premiera filmu o Jacku Reacherze na podstawie powieści „Nigdy nie wracaj”

18 października 2016

jack-reacher-nigdy-premiera-1
Tom Cruise powraca w pełnym akcji filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj” będącym ekranizacją osiemnastej odsłony popularnego cyklu powieściowego Lee Childa, który dotąd sprzedał się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. Obraz wchodzi do polskich kin 21 października, w 2 dni po światowej premierze.

Od 1997 roku czytelnicy na całym świecie cieszą się przygodami Jacka Reachera, który po raz pierwszy pojawił się na kartach powieści „Poziom śmierci”, by przez następne lata na stałe wejść do popkultury za sprawą kolejnych dwudziestu powieści. „Reacher jest współczesnym tajemniczym nieznajomym” – opowiada Lee Child. „Amerykańskim wzorcem jest kowboj, ktoś przemierzający Zachód konno, rozwiązujący przy tym problemy innych, zawsze stojący za sprawiedliwością, ale to tak naprawdę bardzo uniwersalny wzorzec postaci. Mamy go przecież także w literaturze i kulturze średniowiecznej Europy, pojawia się jako tajemniczy ronin w mitologii japońskiej”.

jack-reacher-nigdy-premiera-2

W filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj” wiecznie przemierzający świat piewca sprawiedliwości Jack Reacher powraca do miejsc, w których „wszystko się zaczęło”. Odwiedza też swoją dawną elitarną jednostkę. Wraca tam nie przez przypadek. Jego następczyni i przyjaciółka, major Susan Turner, zostaje zaaresztowana za rzekome szpiegostwo. Reacher nie spocznie, dopóki nie udowodni niewinności Turner i nie ujawni przy tym prawdziwych sprawców stojących za śmiercią żołnierzy, których kiedyś był szefem.

Obraz nakręcono na podstawie osiemnastej części cyklu zatytułowanej „Nigdy nie wracaj”. Jak mówi producent filmu, Don Granger, zaletą książek o Jacku Reacherze jest brak chronologii: „Nie trzeba wiedzieć o nim wszystkiego, by rozumieć fabułę. Pewne jest to, że Reacher wstaje rano i myje zęby, postaci wokół niego, akcja, przygody – to wszystko się zmienia”. Dlaczego spośród tylu powieści Childa zdecydowano się właśnie na ten konkretny tom? „Ponieważ widać tu świetnie rozpisaną dynamikę postaci – Reachera, Turner i Samanthy. Każde z nich jest samotnikiem, a my chcieliśmy zobaczyć, co wyjdzie ze zderzenia tych trojga niezależnych, bardzo świadomych siebie osób” – tłumaczy Granger.

jack-reacher-nigdy-premiera-3

Za reżyserię filmu odpowiada Edward Zwick, który napisał także scenariusz wspólnie z Richardem Wenkiem i Marshallem Herskovitzem. Zwick i Herskovitz znani są szerokiej publiczności z nieco odmiennego kina, a jednak zdecydowali się przystąpić do projektu. „Nikt raczej nie spodziewa się po nas tego rodzaju scenariuszy, ale ja zawsze marzyłem o tym, by zrobić kryminalny thriller akcji, ponieważ kocham gatunek zahaczający o przygody detektywistyczne, z wyraźnie zarysowaną intrygą – od klasyków Dashiella Hammetta i Raymonda Chandlera właśnie po książki Childa” – opowiada Zwick, który jest twórcą takich filmów, jak „Ostatni samuraj”, „Krwawy diament”, „Miłość i inne używki” oraz „Chwała”.

W roli Jacka Reachera ponownie zobaczymy Toma Cruise’a. Ta decyzja zapadła już wtedy, gdy producenci poprzedniego filmu, „Jack Reacher: Jednym strzałem”, zobaczyli jego wyniki finansowe (obraz zarobił ponad 200 milionów dolarów). Tym razem hollywoodzkiemu gwiazdorowi na ekranie towarzyszą Cobie Smulders, Robert Knepper, Danika Yarosh i Patrick Heusinger. W niewielkiej roli pojawi się również sam Lee Child. Pisarz wciela się w pracownika agencji bezpieczeństwa transportu (patrz zdjęcie powyżej).

Polska premiera filmu „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj” zapowiedziana jest na 21 października. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun produkcji:

fot. z filmu: Paramount Pictures; fot. Lee Childa: Emon Hassan

Tematy: , , , ,

Kategoria: film