Premiera filmu „Na pokuszenie” Sofii Coppoli. Powieść Thomasa Cullinana, na podstawie której powstał, już w księgarniach

1 września 2017


1 września do polskich kin wchodzi nowy film Sofii Coppoli. „Na pokuszenie” to ekranizacja powieści Thomasa Cullinana, która już raz doczekała się adaptacji – w 1971 roku Don Siegel nakręcił „Oszukanego” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Reżyserka takich obrazów, jak „Przekleństwa niewinności” czy „Między słowami”, opowiada historię od nieco innej strony ? sięgnąwszy po pierwowzór literacki, skupiła się na kobiecej perspektywie. Książka, na podstawie której powstał film, jest już dostępna w księgarniach nakładem wydawnictwa Marginesy.

Mając na koncie filmy osadzone w XVIII, XX i XXI wieku, tym razem Sofia Coppola przedstawia opowieść wyjętą prosto z kart XIX-wiecznej historii. Jest 1864 rok. W Stanach od trzech lat trwa Wojna Secesyjna. Panna Martha Farnsworth prowadzi szkołę dla dziewcząt w Wirginii. Podczas wyprawy na grzyby jedna z jej uczennic, Amy, znajduje w lesie rannego żołnierza Johna McBurneya. Udaje jej się doprowadzić rannego do szkoły, gdzie ten traci przytomność. Kobiety zamykają McBurneya w jednym z pokoi, a panna Farnsworth opatruje jego rany.

Mężczyzna jest żołnierzem wrogiej Armii Unii. Na początku niektóre mieszkanki szkoły chcą przekazać go konfederatom jako jeńca wojennego. Panna Farnsworth postanawia jednak, że ??pozwolą mu zostać i wyleczyć rany, a wtedy zdecydują, co z nim zrobić. Kiedy do szkoły przyjeżdżają żołnierze Konfederacji, dyrektorka zataja przed nimi informację o wrogu, który znalazł się w progach jej placówki.

Kobiety i dziewczęta mieszkające w szkole są zafascynowane przystojnym mężczyzną, który leczy się pod ich okiem. Walczą o jego uwagę i serce, obdarowując prezentami czy przygotowując dla niego wystawną kolację. McBurney odwzajemnia uczucie, skupiając się szczególnie na dyrektorce, pannie Farnsworth, oraz jedynej nauczycielce, pannie Morrow. Tak się przynajmniej wydaje. Dom zaczyna wypełniać napięcie seksualne i nieoczekiwana rywalizacja, która każe dziewczętom łamać wszelkie tabu i zmieniać rzeczywistość wokół nich. Pojawia się pytanie: kto tu kogo zwodzi?

Sofia Coppola jest nie tylko reżyserką, ale także autorką scenariusza do filmu. Projektem zainteresowała ją producentka Anne Ross, która chciała zrealizować remake „Oszukanego” Dona Siegela. „Nigdy nie widziałam tego filmu, chociaż słyszałam o jego popularności. Obejrzałam go i ta historia pozostała w mojej głowie, jej dziwność, nieoczekiwany zwrot w wydarzeniach. Nie myślałam o zrobieniu remake’u, ale film zaostrzył moją ciekawość i sięgnęłam po książkę, na podstawie której został nakręcony” – opowiada Sofia Coppola.

Lektura powieści Thomasa Cullinana przyniosła pewne zaskoczenie. W odróżnieniu od filmu Siegela historia nie skupiała się na mężczyźnie, ale została opisana z punktu widzenia kobiet mieszkających w szkole. Ten narracyjny wielogłos spodobał się reżyserce i postanowiła, że w swoim filmie, wzorem książki, przesunie ciężar narracji na kobiety, aby pokazać ich wzajemne relacje i stosunki z McBurneyem. „Założenia historii miały duży potencjał” – mówi Coppola. „Zawsze między mężczyznami a kobietami jest jakaś ukryta tajemnica: 'Och, ale dlaczego to drugie tak powiedziało?'”

Twórcy przyznają, że inspiracją do stworzenia atmosfery i warstwy wizualnej filmu był australijski „Piknik pod wiszącą skałą” Petera Weira oraz nieprzeniknione malarstwo Johna Singera Sargenta. Wielką wagę przywiązano do zdjęć oraz kolorów, jakie zobaczymy na ekranie. Ponieważ całość dzieje się w czasach, w których nie było jeszcze elektryczności, w filmie wykorzystano światło dzienne oraz blask, jaki dają świece.

Na planie Coppola powróciła do współpracy z Kirsten Dunst i Elle Fanning, które wcielają się odpowiednio w nauczycielkę i jedną z uczennic. Po raz pierwszy natomiast spotkała się w pracy z Colinem Farrellem (który gra rannego żołnierza) i Nicole Kidman (której przypadła rola dyrektorki szkoły).

„To historia o tym, co w czasie wojny dzieje się z niewinnością; dotyka zwierzęcych, instynktownych zachowań, do jakich zdolny jest sprowokowany człowiek” – mówi Colin Farrell. „To film gotycki w klimacie. Oglądając go, czujemy napięcie, wiemy, że coś buzuje, jest pod skórą, aż w końcu dochodzi do eksplozji. To nie horror, ale oglądając go, czujemy lęk, jest w nim rodzaj destrukcji, intensywności. Wszystko to wydaje się jeszcze bardziej emocjonujące, bo dzieje się między kobietami” – dodaje Kristen Dunst.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Na pokuszenie”. Tuż przed kinową premierą w księgarniach pojawiło się pierwsze polskie wydanie powieści Thomasa Cullinana. Możliwość przeczytania tej niesamowitej historii o pożądaniu, rywalizacji, zazdrości i zemście mamy dzięki oficynie Marginesy.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film