Poznajcie bohaterów i obsadę serialu „Chyłka – Zaginięcie” na podstawie książki Remigiusza Mroza

17 grudnia 2018


„Prawdziwy majstersztyk, który bez dwóch zdań zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskich seriali!” – takie wrażenia po obejrzeniu pierwszych odcinków serialu „Chyłka – Zaginięcie” ma twórca pierwowzoru literackiego, Remigiusz Mróz. Premiera telewizyjnej ekranizacji książki autora już 26 grudnia na Player.pl, a tymczasem przedstawiamy bohaterów historii oraz aktorów, którzy się w nich wcielają.

Joanna Chyłka to pani mecenas, która swoją inteligencją, uporem i ciętym dowcipem potrafi zwyciężyć w każdym prawniczym pojedynku. Do tej pory książki opisujące jej perypetie zostały sprzedane w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy. Za kilka miesięcy przeczytamy dziewiąty tom cyklu, a tymczasem wielkimi krokami zbliża się premiera siedmioodcinkowego serialu o Chyłce wyprodukowanego przez TVN specjalnie z myślą o platformie Player.pl

Fabuła telewizyjnej ekranizacji przedstawia wydarzenia z drugiego tomu serii pt. „Zaginięcie”. Spokój rodziny Szlezyngierów zostaje zakłócony przez przerażające odkrycie. Nikola, ich trzyletnia córka, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na miejscu policja nie znajduje śladów wskazujących na porwanie, głównymi podejrzanymi stają się rodzice dziewczynki. Bezradna i zrozpaczona Angelika Szlezyngier kontaktuje się z dawną znajomą – Joanną Chyłką. Mimo natłoku spraw i piętrzących się na biurku akt, pani mecenas postanawia podjąć się obrony małżeństwa. Jej nowy aplikant – Kordian Oryński – będzie towarzyszył jej na każdym kroku. Wspólnie spróbują doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału. Czy odkryją kto stoi za zniknięciem dziecka?

W serialu ma się liczyć nie tylko intrygująca zagadka, ale przede wszystkim ona – Chyłka, bezkompromisowa prawniczka, która nie boi się żadnego zawodowego wyzwania. By bronić swoich klientów, korzysta nie tylko z prawniczej wiedzy. Inteligencja, odwaga oraz determinacja pomagają jej wygrać każdą sprawę. W roli tytułowej występuje Magdalena Cielecka. „Uwielbiam naszą 'brudną Harriet’ polskiej palestry i jej powiedzenie: 'Jeśli chcesz sensacji, idziesz do dziennikarzy. Chcesz skazania, idziesz do prokuratora. Chcesz obrony, idziesz do mnie'” – mówi Dorota Chamczyk, producentka z TVN.

Kilka dni temu w Warszawie odbyła się uroczysta prapremiera pierwszych dwóch odcinków serialu. Był na niej obecny również Remigiusz Mróz. „Zobaczenie tej historii na ekranie było absolutnie wyjątkowym przeżyciem – i to nie tylko dlatego, że czekałem na pierwsze odcinki jak Szczerbaty na nerkowce. Wszystko gra jak najlepsze, najbardziej soczyste riffy – obsada, zdjęcia, muzyka, klimat… właściwie lista mogłaby się nie kończyć” – komentuje pisarz. „Jeśli nie jesteście przekonani do kogokolwiek z obsady, poczekajcie na pierwszą scenę Chyłki i Zordona, pierwszą kreskę Kormaka, poprawienie spinek przez Żelaznego czy długie spojrzenie Langera. Cała ekipa wykonała tak niesamowitą robotę i stworzyła tak krwiste postacie, że wszyscy powinni dostać niejeden talon. ;) (A chemia między głównymi bohaterami jest taka, że zarówno Magdalena Cielecka, jak i Filip Pławiak, powinni dostać swoje miejsce na tablicy Mendelejewa). Próbowałem też zliczyć liczbę smaczków przewidzianych dla osób znających książki – ale szybko zabrakło mi kończyn” – dodaje Mróz we wpisie zamieszczonym na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Poniżej przedstawiamy bohaterów serialu „Chyłka – Zaginięcie” oraz aktorów, którzy się w nich wcielają. Reżyserem ekranizacji jest Łukasz Palkowski:

Świetnie wykształcona, odnosząca sukcesy pani adwokat. Należy do czołówki najlepszych karnistów w Polsce. Od wielu lat pracuje w kancelarii Żelazny & McVay i liczy na to, że niebawem zostanie w niej partnerem. W kontaktach zawodowych jest konkretna, bezpośrednia, a czasami wręcz szorstka. Mistrzyni ciętej riposty. Celne komentarze i wyszukane porównania kieruje zwykle pod adresem nowego aplikanta – Kordiana Oryńskiego, ksywa „Zordon”. Testuje swoich współpracowników do granic możliwości. Podczas procesów Chyłka ujawnia wiele twarzy – potrafi swoją wnikliwością i precyzją doprowadzić do szału prokuratora, by po chwili słodkim spojrzeniem zabiegać o przychylność sądu. Doskonałą znajomość prawa, intelekt i spryt wykorzystuje, by pokonać przeciwnika na sali sądowej, która jest dla niej tym, czym scena dla aktora. Tam błyszczy najjaśniej.

Jest nie tylko bystrym prawnikiem, ale też piękną, pełną seksapilu kobietą. Nie przeszkadza jej to kląć, słuchać ostrego rocka, jeść steków i pić piwa. Mężczyzn traktuje jak równych sobie partnerów. Nie ma kompleksu z tytułu bycia adwokatem-kobietą. Jedyną słabością, z którą próbuje zerwać, jest palenie papierosów.

Kiedy pracuje, jest całkowicie skupiona na swoich obowiązkach. Nie zaprząta sobie wtedy głowy przyziemnymi sprawami, a bagażnik jej samochodu zapełniają rozmaite przedmioty. Wozi tam jednocześnie kilka par szpilek, kolekcję płyt, notatki ze sprawy. Ku zdziwieniu Kordiana, świetnie się w tym odnajduje. Uwielbia szybką jazdę samochodem i prawie zawsze prowadzi boso.

Jej pierwsza sprawa prowadzona razem z Zordonem jest dla niej doskonałym pretekstem, by sprawdzać znajomość przepisów prawa u nowego aplikanta. Jest dla niego surowa i korzysta z każdej sposobności, by uświadomić mu jak wiele jeszcze musi się nauczyć od swej patronki. Nie traci przy tym jednak poczucia humoru. Skrycie imponuje jej idealizm Kordiana. W stosunku do swoich klientów jest równie wymagająca. Oczekuje od nich bezwzględnego podporządkowania. W zamian zapewnia wygraną w procesie.

Niechętnie nawiązuje bliskie relacje, a tych, którzy próbują się do niej zbliżyć, trzyma na dystans. Nie mówi o swojej rodzinie, choć wszystko wskazuje na to, że w przeszłości wiele przeszła.

Pochodzi z małego miasta. Idealista z niezachwianą wiarą w sprawiedliwość. Po trzech latach aplikowania trafia do jednej z najbardziej prestiżowych kancelarii w kraju – Żelazny & McVay. Jego patronką zostaje Joanna Chyłka, początki ich współpracy nie należą jednak do najłatwiejszych. Różnice między nimi zdają się świadczyć o braku potencjału na udaną współpracę. On jest wegetarianinem, ona uwielbia mięso, on jeździ autobusem, ona terenówką, on wierzy, że w każdym drzemie pierwiastek dobra, ona nie ma co do tego złudzeń.

Jednak kiedy znajdują się w samym środku kryminalnej zagadki, stają się nieprzeciętnym zawodowym duetem, a ich odmienne temperamenty zaczynają ze sobą współgrać. Oryński zdaje sobie sprawę z ogromnej szansy, jaką jest dla niego możliwość obserwowania Chyłki i, choć nie zawsze rozumie motywy postępowania swojej szefowej, pozostaje pod ogromnym wrażeniem jej skuteczności i talentu. W momentach krytycznych potrafi przejąć inicjatywę, zyskując tym samym szacunek mentorki. Zdecydowanie nie są banalnym układem mistrzyni-uczeń.

Żona biznesmena Dawida Szlezyngiera i matka trzyletniej Nikoli. Po zniknięciu córki, wraz z mężem, staje się główną podejrzaną w sprawie. Angelika postanawia skontaktować się z prawniczką, dawną znajomą – Joanną Chyłką – i prosić ją o pomoc.

Kobieta sprawia wrażenie zamkniętej w sobie. Żyje w cieniu męża, który odnosi sukcesy zawodowe. Zapewnia o swojej niewinności, jednocześnie sugerując, że za porwanie dziewczynki może być odpowiedzialny ktoś nieprzychylny rodzinie Szlezyngierów. Jej znajomość z Chyłką sięga czasów szkoły podstawowej, dlatego zna bolesną prawdę o przeszłości pani mecenas.

Biznesmen, jeden z liderów branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Stanowczy i pewny siebie w interesach. Uczciwy i bezgranicznie oddany rodzinie. Mimo sukcesu zawodowego, bliscy są dla niego najważniejsi. Od momentu porwania Nikoli liczy się dla niego jedynie odzyskanie córki. Dla własnego dziecka jest w stanie poświęcić wszystko. Pozostaje w otwartym konflikcie z Chyłką, która reprezentuje go jako prawnik, ale nie wierzy w jego zapewnienia o niewinności. Po porwaniu córki reaguje emocjonalnie na każdy zarzut o uprowadzenie własnego dziecka. By odzyskać i udowodnić swoją niewinność, jest w stanie podporządkować się Chyłce, której metody często budzą jego sprzeciw.

Brytyjczyk polskiego pochodzenia. Współwłaściciel i partner zarządzający w kancelarii Żelazny & McVay. Wieloletni wspólnik Artura Żelaznego. Ma opinię wybitnego prawnika, człowieka z zasadami i szacunkiem do pieniędzy. Zarządza krakowskim oddziałem kancelarii. Z powodu pogłębiającej się różnicy poglądów z Arturem Żelaznym, McVay zagląda do warszawskiej siedziby firmy coraz częściej. Darzy swoich pracowników szacunkiem i jest dla nich wsparciem. Sprzyja Chyłce w jej dążeniu do awansu.

Współwłaściciel i partner zarządzający w kancelarii Żelazny & McVay. Prawniczy wyga. Świat prawników zna na wylot. Ma też niejasne kontakty z biznesem i ze światem przestępczym. Wie kto, gdzie, z kim i za ile. Dba przede wszystkim o własne interesy. Sprytny i bezkompromisowy. Nastawiony na zysk. W życiu prywatnym to zagorzały singiel i kobieciarz. Lubi stawiać na swoim. Ma słabość do pieniędzy i dobrej whisky. Ze wspólnikiem nie łączą go najlepsze relacje, często wolą się unikać. Każdy ma swoje tajemnice. Żelazny faworyzuje Kosmowskiego w batalii o partnerstwo w kancelarii, podczas gdy McVay sprzyja Chyłce.

Starszy prawnik w kancelarii Żelazny & McVay. Rywalizuje z Chyłką na stopie zawodowej, choć potajemnie jest jej kochankiem. Zyskał przydomek – „Cristiano Ronaldo warszawskiej palestry”. Przystojny mężczyzna, który stawia na styl i luksus. Jest postrzegany jako jeden z najbardziej obiecujących prawników w Warszawie. Chorobliwa ambicja pozwala mu piąć się po szczeblach kariery. Chyłce zazdrości sukcesów i rozgłosu w mediach. Dla niego jest przede wszystkim rywalką w walce o awans.

Wielbiciel literatury Cormaca McCarthy’ego, stąd jego przezwisko – „Kormak”. Ekscentryczny w ubiorze i zachowaniu. Sprytny, odważny, zawsze zorientowany w sytuacji i otwarty na trudne zadania. Wie więcej, niż mówi. W kancelarii pełni funkcję śledczego, specjalisty od wyszukiwania informacji. Podczas przygotowań do procesu i gromadzenia materiałów jego pomoc bywa nieoceniona. Nawiązuje z Zordonem przyjacielską relację. Żyje dobrze z Chyłką, ale w pewnym momencie podświadomie zaczyna z nią konkurować o sympatię Oryńskiego.

Prokurator. Ma reputację niezwykle trudnego przeciwnika na sali sądowej. Na co dzień nosi niedrogi garnitur, ale krawat ma zawsze zawiązany perfekcyjnym węzłem windsorskim. Jest formalistą odczuwającym wyraźną niechęć do korporacji prawniczych. Przeciwnik Chyłki na sali sądowej. Nie ma dobrej opinii w środowisku adwokackim, co oznacza, że wykonuje swoją prokuratorską robotę szczególnie dobrze. W przeszłości kilka razy wygrywał z prawnikami kancelarii Żelazny & McVay.

Starszy sierżant policji z Zespołu do spraw Poszukiwań i Identyfikacji Osób w komisariacie w Augustowie. Prowadzi sprawę zaginięcia Nikoli. Konfliktuje się z Chyłką, która wątpi w jego profesjonalizm. Jest oddany dochodzeniu, choć nie ma doświadczenia w podobnych sprawach. Od początku przeświadczony o winie rodziców Nikoli.

Z zawodu mechanik samochodowy. Jest szefem szajki przemytników papierosów. Zostaje zatrudniony przez kancelarię Żelazny & McVay do odnalezienia Białorusina Sakrata Tatarnikowa. Spotyka Oryńskiego w trakcie prowadzonego przez prawników śledztwa. Bezwzględny i brutalny. Najpierw stosuje przemoc, później zadaje pytania.

Budzi zainteresowanie prawników w związku ze zniknięciem córki Szlezyngierów. Większość czasu spędza wędkując w okolicy ich domu nad jeziorem w Sajenku. Skrywa mroczną tajemnicę i wydaje się, że o sprawie zaginionego dziecka wie znacznie więcej, niż mówi policji oraz obrońcom.

Syn Langera seniora. Atrakcyjny, przyciągający uwagę mocnym spojrzeniem i charyzmą. Jedyny spadkobierca fortuny. Zostaje oskarżony o brutalne morderstwo. Na zlecenie jego ojca w obronę ma być zaangażowana Joanna Chyłka.

Biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków. Czołowy klient kancelarii Żelazny & McVay. Zawodowo i prywatnie związany z Arturem Żelaznym. Kancelaria kilkakrotnie pomagała mu w tuszowaniu afer związanych z nastoletnimi prostytutkami. Uwielbia drogie alkohole i dobre jedzenie w niezdrowych ilościach. Hedonista świadomy swoich słabości. Wie też o niepokojących skłonnościach swojego jedynego, rozpieszczonego syna, ale nie może się z nimi pogodzić.

Siostra Joanny Chyłki. Z dystansem, a nawet dezaprobatą podchodzi do zawodowej kariery swojej siostry. Pracę prawników określa jako „naginanie faktów”. W duchu podziwia jednak pozycję zawodową Chyłki. Ma czteroletnią córkę Darię, która jest jej osobistym powodem do dumy. Magda wie o skłonnościach do ryzyka przejawianych przez siostrę i w skrajnych sytuacjach jest przy niej. Podobnie jak Chyłka, nie jest skłonna do zwierzeń.

Ojciec Chyłki. Emerytowany lekarz pogotowia. Z córką łączy go trudna relacja. Po rozwodzie rodziców matka Chyłki wraz z młodszą córką Magdaleną wyjechała do Niemiec. Chyłka – wówczas 12-letnia – została z ojcem. Siostry nie wychowywały się razem. Zdarzenia z przeszłości nieodwracalnie wpłynęły na relację ojca i Chyłki, która nie chce mieć z nim kontaktu.

Wznowienie książki „Zaginięcie” Remigiusza Mroza w serialowej okładce zapowiedziane jest na 30 stycznia 2019 roku:

fot. i źródło: mat. prasowe TVN

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film