Powstanie serial o Clarice Starling z „Milczenia owiec” Thomasa Harrisa

13 stycznia 2020


Thomas Harris przypomniał niedawno o sobie powieścią „Cari Mora”, ale czytelnicy najlepiej wspominają jego dawniejsze thrillery z bestsellerowym „Milczeniem owiec” na czele. I to właśnie do tej książki nawiązywać będzie nowy serial utrzymany w kryminalnej konwencji.

Stacja CBS postanowiła wyprodukować serial „Clarice”, którego bohaterką będzie Clarice Starling, centralna postać z „Milczenia owiec”. Realizacją projektu zajmą się producenci i scenarzyści Alex Kurtzman („Star Trek: Picard”, „Ludzie jak my”) oraz Jenny Lumet („Rachel wychodzi za mąż”, „Star Trek: Discovery”).

„Po ponad 20 latach milczenia mamy zaszczyt dać głos jednej z najlepiej zapamiętanych bohaterek Ameryki ? jest nią Clarice Starling. Odwaga i złożoność charakteru Clarice były zawsze widoczne, nawet gdy jej osobista historia pozostawała w ukryciu. Jednak dzisiaj potrzebujemy opowieści właśnie o niej ? o jej odporności, walce i zwycięstwie. Jej czas jest teraz. I był zawsze” ? napisali w oświadczeniu Kurtzman i Lumet.

Wiadomo już, że akcja serialu ma się rozgrywać w 1993 roku, czyli w rok po wydarzeniach przedstawionych w „Milczeniu owiec”. Fabuła nie będzie jednak oparta na żadnej z książek Thomasa Harrisa. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, w nowej produkcji zanurzymy się w nieopowiedzianą do tej pory osobistą historię Clarice Starling, która wróci, by ścigać seryjnych morderców i seksualnych drapieżników, a przy okazji zostanie zmuszona, by zmierzyć się z politycznymi układami w Waszyngtonie.

Do tej pory w postać Clarice Starling wcieliły się na ekranie Jodie Foster w „Milczeniu owiec” (1991) oraz Julianne Moore w „Hannibalu” (2001). Nie wiadomo, komu przypadnie teraz zadanie przeobrażenia się w bohaterkę stworzoną przez Thomasa Harrisa. Trudno też powiedzieć, czy w fabule pojawi się jakiś wątek nawiązujący do Hannibala Lectera.

Warto zauważyć, że o zamiarze realizacji serialu poświęconego Clarice Starling mówiło się już na początku tej dekady. Dopiero teraz jednak udało się przejść od planów do czynów. Serial dostał zamówienie na odcinek pilotażowy, do którego napisano już scenariusz. Jeśli praca twórców spotka się z dobrą oceną, CBS da zielone światło na realizację całego sezonu. Producenci obsadzili już jednak scenarzystów, w ekipie filmowej panuje duży entuzjazm i wszystko wydaje się zmierzać w dobrym kierunku.

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film