Powstanie pełnometrażowa kukiełkowa animacja na podstawie „Zbyt głośnej samotności” Hrabala?

10 czerwca 2014

zbyt-glosna-samotnosc-film
Ekipa amerykańskich twórców z reżyserką Genevieve Anderson na czele chce zebrać pieniądze na realizację pełnometrażowego filmu kukiełkowego na podstawie „Zbyt głośnej samotności” Bohumila Hrabala.

„Ze względu na wyjątkowy charakter tego filmu nasze finansowanie musi pochodzić od ludzi, którzy wierzą, że ten projekt powinien powstać” ? piszą twórcy na stronie internetowej filmu, wyjaśniając, że żadne hollywoodzkie studio nie podjęłoby się wyłożenia pieniędzy na tego typu przedsięwzięcie realizowane „na podstawie książki mało znanego czeskiego pisarza”.

W najbliższych miesiącach wystartuje kampania crowdfundingowa na Kickstarterze, która ma pomóc zebrać 200 tysięcy dolarów na preprodukcję: prawa do książki, opłaty prawne, budowę scenografii i stworzenie lalek. Ekipa jest również na etapie poszukiwania inwestorów, którzy będą w stanie udźwignąć koszt całej produkcji szacowany na 1,5 miliona dolarów.

17-minutową próbkę swoich możliwości twórcy zaprezentowali publiczności wielu festiwali filmowych już w 2007 roku. W 2009 roku zdobyli nawet za swoją produkcję nagrodę amerykańskiego oddziału Światowej Rady Międzynarodowej Unii Teatru Lalek. Głosu głównemu bohaterowi i zarazem narratorowi powieści udzielił Paul Giamatti.

„Zbyt głośna samotność” to jedno z najważniejszych dzieł Hrabala, przez lata wydawane jedynie w drugim obiegu. Głównym bohaterem tej krótkiej powieści jest Haňtio, samotny starszy mężczyzna, który od trzydziestu pięciu lat pracuje w składzie makulatury w Pradze. Jego dom wypełniają po brzegi książki, które zdołał uratować od zniszczenia. Dni w pracy mijają mu na tęsknym wspominaniu przeszłości pełnej romansów i dramatów. Żyje wciąż marzeniami w rzeczywistości, do której tak naprawdę już nie pasuje.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak będzie wyglądał film na podstawie „Zbyt głośnej samotności”, poniżej możecie zobaczyć dwuminutowy zwiastun pochodzący z 2007 roku:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film