Powstanie film na podstawie niezrealizowanego scenariusza Akiry Kurosawy inspirowanego „Maską Czerwonego Moru” Edgara Allana Poego

5 marca 2017


Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, to okazuje się, że w nieodległej przyszłości doczekamy się nowego filmu sygnowanego nazwiskiem Akiry Kurosawy! Chińskie studia Huayi Brothers i CFK Pictures ogłosiły na konferencji prasowej zamiar przeniesienia na ekran niezrealizowanego dotąd scenariusza legendarnego japońskiego reżysera, który był adaptacją opowiadania „Maska Czerwonego Moru” Edgara Allana Poego.

Twórca takich filmów, jak „Siedmiu samurajów” czy „Rashomon”, rozpoczął pisanie skryptu już w 1975 roku, tuż po zakończeniu prac na planie „Dersu Uzały”. Pomagał mu w tym Masato Ide, z którym współpracował już przy powstawaniu scenariuszy, m.in. filmów „Ran” i „Rudobrody”. Adaptację opowiadania Poego planowano początkowo zrealizować w 1998 roku. Miał to być pierwszy skrypt, którego Kurosawa, już wówczas przykuty do wózka, nie mógł osobiście wyreżyserować. Wraz z synem pełnił funkcję producenta filmu. Zebrali odpowiednie środki finansowe i poszukiwali filmowca ze Stanów Zjednoczonych albo Europy, który zasiadłby na stołku reżyserskim. Projekt wstrzymano, gdy 88-letni Kurosawa zmarł na skutek udaru.

Opublikowana w 1842 roku „Maska Czerwonego Moru” to historia księcia Prospero, który wraz ze świtą i dworzanami chroni się przed pustoszącą kraj przerażającą epidemią w przypominającym zamek opactwie. Zamierzają tam przeczekać koniec zarazy w luksusie i dostatku. Wersja Kurosawy nosi tytuł „Maska Czarnego Moru” („The Mask of the Black Death”) i rozszerza oryginalną fabułę. Zmiany dotyczą również anturażu i scenerii. Japoński reżyser osadził bowiem akcję scenariusza na początku XX wieku w nie do końca sprecyzowanym miejscu na terenie Rosji. Sens apokaliptycznej wizji amerykańskiego mistrza grozy został jednak zachowany.

Włodarze Huay Brothers zapowiadają, że premiery filmu możemy spodziewać się w okolicach 2020 roku. Póki co nie znamy jeszcze nazwiska reżysera, który podejmie się niełatwego zadania realizacji scenariusza japońskiego mistrza.

Przy okazji warto dodać, że „Maska Czerwonego Moru” doczekała się już ekranizacji. Sztuki tej dokonał w 1964 roku Roger Corman, słynny amerykański reżyser, który wielokrotnie podejmował się filmowych adaptacji dzieł Poego. W roli głównej wystąpił wówczas Vincent Price. Swego czasu nad swoją wersją pracował również Orson Welles, ale projekt nie doszedł do skutku.

Dla wszystkich zainteresowanych scenariuszem Kurosawy na podstawie opowiadania Poego mamy dobrą wiadomość. Zanim chińscy filmowcy przeniosą historię na ekran, możecie zapoznać się w sieci z przetłumaczonym na język angielski maszynopisem skryptu:

 
Pierwszy plakat zapowiadający film „Maska Czarnego Moru”:

[mw,ar]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film