banner ad

Powstanie drugi sezon serialu „Outsider”. Stephen King ujawnia, że scenariusz nie będzie oparty na noweli „Jest krew…”

16 października 2020

Serial HBO „Outsider”, nakręcony na podstawie książki Stephena Kinga o tym samym tytule, doczeka się kontynuacji. Jak jednak ujawnił sam pisarz, drugi sezon nie będzie oparty na historii opisanej w noweli „Jest krew…”, lecz na oryginalnym scenariuszu.

Po dobrych recenzjach, jakie zebrał serial Richarda Price’a, a co najważniejsze – wysokiej oglądalności (finał zobaczyło 90% więcej osób niż pilotażowy odcinek), producenci postanowili kontynuować historię. Z uwagi na fakt, że w pierwszym sezonie „Outsidera” wykorzystano cały materiał z książki, filmowcy stanęli przed wyborem: albo skorzystają z bezpośredniej kontynuacji napisanej przez Kinga, czyli noweli „Jest krew…”, albo pokuszą się o napisanie własnej historii. Wybrali to drugie rozwiązanie. I może to się okazać dobrym rozwiązaniem.

W noweli „Jest krew…” Ralph Anderson pojawia się symbolicznie, a to właśnie na interakcji tego bohatera z Holly Gibney w znacznej mierze opierał się serial „Outsider”. Trudno powiedzieć, czy aktorka Cynthia Erivo byłaby w stanie samodzielnie lub z innym aktorem osiągnąć podobny efekt. Poza tym fabuła wspomnianej noweli jest w pewnym sensie powtórką historii z „Outsidera”, tyle że w mniej rozbudowanej formie. Nawet dla Kinga „Jest krew…” musi mieć mniejsze znaczenie, skoro – pomimo 220-stronicowej objętości – umieścił tekst w jednym tomie z trzema innymi opowiadaniami.

W wywiadzie udzielonym magazynowi „Entertainment Weekly” King tłumaczy, że koncepcja Holly Gibney przedstawiona przez Richarda Price’a w „Outsiderze” jest nieco inna od jego wizji. I choć zdaniem pisarza Cynthia Erivo wypadła w tej roli świetnie, to jednak drogę, jaką przeszła ta bohaterka od bycia osobą z obsesyjno-kompulsywnymi zaburzeniami do samodzielnej kobiety opisanej w „Jest krew…”, łatwiej byłoby pokazać, gdyby zielone światło na czwarty sezon dostał serial „Pan Mercedes”, w którym Holly zagrała Justine Lupe.

Co zatem czeka nas w drugim sezonie „Outsidera”? „Wiem dokładnie, dokąd zmierza fabuła, ponieważ widziałem scenariusze kilku odcinków. Mógłbym ci powiedzieć, ale wtedy musiałbym cię zabić. Powiem tylko, że serial wyjdzie świetnie i będzie miał naprawdę straszny element paranormalny” – wyznał King dziennikarzowi „Entertainment Weekly”.

Choć stacja HBO nie potwierdziła jeszcze oficjalnie prac nad drugim sezonem serialu „Outsider”, pisarz zapewnił, że produkcja ruszy, jak tylko będzie taka możliwość. Tymczasem pierwszy sezon ukazał się niedawno w Polsce na płytach DVD – wydanie zawiera kilkadziesiąt minut dodatkowego materiału.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film