Powstał krótkometrażowy film na podstawie opowiadania Weroniki Murek ze zbioru „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”

18 czerwca 2020

Młoda reżyserka i scenarzystka Martyna Majewska nakręciła krótkometrażowy film „Maria nie żyje” na podstawie opowiadania Weroniki Murek „W tył, w dół, w lewo” ze zbioru „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. Film miał swoją premierę podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bohaterką filmu jest Maria, która nie żyje, ale… żyje. Popełniła samobójstwo, a jednak przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele. Nie wiadomo, jak się zabiła, szuka przyczyn własnej śmierci. Obserwuje, jak wygląda świat bez niej. Trwają przygotowania do pogrzebu, sekcja zwłok i dezynfekcja w mieszkaniu. Maria zostaje zaproszona na przyjęcie dla zmarłych. Wdaje się w awanturę u wróżbity, który przepowiada przyszłość, tylko jeśli ktoś ją ma. Rodzina ma pretensje, że Maria żyje, skoro umarła. Uważają, że źle żyła i źle umarła. Maria chce przerwać własny pogrzeb. Zaczyna wierzyć, że jest martwa, choć czuje inaczej.

Zdjęcia do filmu „Maria nie żyje” autorstwa Łukasza Bąka.

Film powstał w ramach dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu „30 minut” Studia Munka, który ma na celu umożliwienie młodym filmowcom nakręcenie debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach, co jednocześnie przygotuje ich do pełnometrażowego debiutu kinowego. Autorką scenariusza i reżyserką „Marii nie żyje” jest Martyna Majewska. W realizację projektu zaangażowało się wielu znanych artystów.

W tytułowej roli Marii wystąpiła Małgorzata Gorol, znana chociażby z „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej i „Planu B” Kingi Dębskiej, a w pozostałych rolach pojawili się między innymi Małgorzata Foremniak jako Dezynfektorka mieszkania czy raper Paweł „Popek Monster” Mikołajuw w roli Wróżbity.

Zdjęcia do filmu „Maria nie żyje” autorstwa Łukasza Bąka.

Zdjęcia do filmu wyszły spod ręki Pawła Chorzępy. Za scenografię odpowiada Joanna Hrisulidu, za kostiumy ? Dorota Kuźniarska, za montaż ? Michał Poddębniak. Autorem niepokojącej muzyki jest Dawid Majewski, a inspirowaną filmem „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza wokalizę wykonał Ralph Kaminski (to jego głos słyszymy w poniższym zwiastunie). Serię wyjątkowych fotografii do filmu wykonał Łukasz Bąk, który jest między innymi autorem fotosów do „Zimnej wojny” czy serialu „Król”.

Film pokazano premierowo podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który z uwagi na pandemię odbył się w całości w sieci w dniach od 31 maja do 7 czerwca. „Maria nie żyje” razem z innymi produkcjami zrealizowanymi w ramach programu „30 minut” miała być teraz pokazywana w wybranych kinach w Polsce. Plany dystrybucyjne przez koronawirusa uległy tymczasowemu zawieszeniu. Producenci mają nadzieję, że przy sprzyjających okolicznościach obraz zawita do kin jesienią wraz z innymi „trzydziestkami” ze Studia Munka.

Producentem filmu „Maria nie żyje” jest Studio Munka (Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński). Producentem wykonawczym, jak i koproducentem jest Centrala Film, reprezentowana przez Dorotę Schleiss, Pawła Kosunia i Agnieszkę Janowską. Pozostali koproducenci to TVN, Centrum Technologii Audiowizualnych, ASF Studio, Coloroffon, ATM Studio.

Za zbiór „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (Wydawnictwo Czarne) Weronika Murek otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza (2016) oraz nominacje do Paszportu „Polityki” (2015), Nagrody Literackiej Nike (2016) i Nagrody Literackiej Gdynia (2016).

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film