Powstał film na podstawie „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej

23 czerwca 2014

miedzy-nami-dobrze-jest-film
Grzegorz Jarzyna nakręcił filmową adaptację sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”. Pierwsze przedpremierowe pokazy tego filmowego spektaklu odbędą się w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który rozpocznie się we Wrocławiu w dniu 24 lipca i potrwa do 3 sierpnia.

Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. Po czterech latach od wyreżyserowania jej na scenie teatru, Grzegorz Jarzyna rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia.

„Miedzy nami dobrze jest” to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji, pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi ? roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj) i reżyser filmu ,,Koń, który jeździł konno?? (Adam Woronowicz), a także dwójka aktorów (Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) oraz pragnąca ratować różnego rodzaju ?biednych ludzi? Edyta (Roma Gąsiorowska).

W swoim tekście Masłowska zderzyła ze sobą różne sposoby myślenia, światopoglądy, systemy wartości i style wypowiedzi, stwarzając w ten sposób barwną panoramę polskiego społeczeństwa. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: „Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu”.

Jarzyna umieszczając swoich bohaterów w minimalistycznej, umownej przestrzeni, stworzył idealne tło, na którym wszystkie atuty tekstu materializują się ze zdwojoną siłą, a surrealność historii nie zostaje w żaden sposób urealniona. Uchwycił duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń pozwalając mu zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsie.

W filmowej adaptacji tekstu wystąpili ci sami aktorzy, co grali w sztuce na deskach teatru. „Między nami dobrze jest” to druga filmowa koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Książkowe wydanie sztuki Masłowskiej ukazało się w 2008 roku nakładem wydawnictwa Lampa i Iska Boża.

fot. Ewa Łuczak

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film