„Pomiędzy nami góry” ? ekranizacja powieści Charlesa Martina od 20 października w kinach. Wznowienie książki już w księgarniach

17 października 2017


20 października do polskich kin wchodzi film „Pomiędzy nami góry” oparty na książce Charlesa Martina o tym samym tytule. W opowieści o miłości i przetrwaniu w reżyserii Hany’ego Abu-Assada główne role zagrali Kate Winslet oraz Idris Elba. Wydanie powieści w filmowej okładce jest już dostępne w księgarniach dzięki oficynie Edipresse Książki.

Charles Martin opisał w swojej wciągającej i trzymającej w napięciu powieści, jak dwoje nieznajomych o zupełnie różnych osobowościach uczy się sztuki kompromisu w ekstremalnych okolicznościach. To historia o wytrwałości i dzielnym stawianiu czoła trudnym warunkom, walce o przeżycie oraz miłości. Przede wszystkim jednak to dodający otuchy obraz optymizmu i siły ducha, który przypomina, że warto żyć i czerpać z życia garściami.

Autor powieści Charles Martin.

Alex Martin (w tej roli Kate Winslet) jest odważną, charakterną fotoreporterką znaną z nieortodoksyjnych metod i ogromnej determinacji. Decyduje się na nocny lot do Nowego Jorku, bo utknęła w Idaho dzień przed własnym ślubem. Zrobi wszystko, by wrócić na czas ? łącznie z wyczarterowaniem lotu z nieznajomym. Ben Bass (Idris Elba) to uznany neurochirurg dziecięcy, który też musi się dostać do Nowego Jorku, by wykonać skomplikowaną operację. Jest dokładny i zdyscyplinowany ? zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Decyduje się na wspólny lot z nieznajomą, bo nie ma innego wyjścia.

Podczas lotu pilot dwuosobowego samolotu dostaje wylewu, a pojazd rozbija się w górach Uinta w północno-wschodnim Utah. Z wraku najpierw wydostaje się Ben i od pierwszych chwil zdaje sobie sprawę z powagi i beznadziei sytuacji. Alex jest ciężko ranna i odzyskuje przytomność dopiero po dwóch dniach ? na szczęście Ben jest lekarzem, więc ją opatruje. On zapewnia, że pomoc na pewno jest już w drodze, ale ona odkrywa, że pilot nie zgłosił planu lotu. Muszą działać i to szybko.

Uwięzieni na odludziu nieznajomi decydują się na przerażającą wyprawę przez bezlitosny bezkres, podczas której będą musieli stawić czoło trudnym warunkom pogodowym, dzikim zwierzętom i czasowi. Przed nimi wiele kilometrów trudnej górskiej wędrówki. Zapasy są skąpe i towarzyszy im ukochany pies pilota. Na pierwszy rzut oka Alex i Ben zupełnie się od siebie różnią. W tych ekstremalnych okolicznościach nabiorą jednak do siebie zaufania i narodzi się między nimi silna więź, która odmieni ich życie.

Producent Peter Chernin zainteresował się książką Martina 5 lat temu ? przeczytał ją i natychmiast dostrzegł w niej potencjał. „Ciągnie mnie do spektakularnych historii miłosnych. Zachwyciłem się losami dwojga bardzo różnych i doświadczonych przez życie ludzi, którzy dzięki niewyobrażalnemu splotowi okoliczności przechodzą transformację, a przy tym godzą się z tym, jacy są. Zakochują się w sobie, co pozwala im przeżyć ekstremalną sytuację, w której się znaleźli” ? mówi Chernin.

Reżyserię filmu powierzono palestyńskiemu twórcy Hany’emu Abu-Assadowi, który ma na swoim koncie między innymi dramaty polityczne „Omar” i „Paradise Now”. Abu-Assad dostrzegł w „Pomiędzy nami góry” nie tylko piękną historię miłosną, ale też opowieść o naturze człowieka. „Przeczytałem scenariusz i pomyślałem, że to opowieść o dobru, które w nas tkwi i sprawia, że stajemy się coraz lepsi ? obdarzamy innych miłością, stać nas na poświęcenie. To bardzo interesujące. Film ten jest moją największą produkcją, ale sporo go łączy z moimi wcześniejszymi. Budżet i skala nie mają znaczenia ? liczy się przesłanie i sposób narracji” ? mówi reżyser.

Akcja filmu rozgrywa się w jednym z najbardziej odludnych górskich rejonów w Stanach. To oszałamiająco piękne, ale i niebezpieczne miejsce. Twórcom zależało na pełnym realizmie i nie chcieli kręcić na green screenie. Dlatego postawili na prawdziwe oświetlenie, lokalizację i urwiska. Odpowiednią scenerię znaleziono w górach Percell w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej.

Pasmo górskie Percell znajduje się po zachodniej stronie Rocky Mountain Trench, a najwyższy szczyt ma prawie 3500 metrów. Żeby się dostać do najwyżej położonych obszarów, trzeba skorzystać ze specjalnego helikoptera Bell. Na miejscu cały czas była ekipa ratownicza na wypadek lawiny lub niebezpiecznych zmian pogodowych. Przy gwałtownych zmianach czasem brakuje czasu na bezpieczne oddalenie się helikopterem, dlatego trzeba było wybudować specjalne kryjówki.

Na największą wysokość wyjeżdżała tylko podstawowa ekipa z parą głównych aktorów na czele. Niska temperatura i wysokie ciśnienie stwarzają wyjątkowe trudne warunki pracy i nawet oddychanie może sprawiać trudność. Nie mówiąc o warunkach pogodowych. Czasem można było nakręcić tylko jeden dubel, bo na śniegu pozostawało zbyt dużo śladów. Ekipa musiała zadbać nie tylko o siebie, ale też o sprzęt ? kamery trzymano w ogrzewanym wozie, by baterie nie zamarzły. Trzeba było obłożyć wozy i urządzenia stogami siana, by uchronić je przed niszczycielskim mrozem.

Kręcenie w górach Percell umożliwiło zarejestrowanie przepięknych zdjęć, dzięki czemu widzowie zobaczą zapierające dech w piersiach rozległe krajobrazy. „Od samego początku czuliśmy, że ten film musi być nadzwyczajny. Najważniejsza była skala ? pamiętajmy, że takie produkcje rzadko są dziś robione. To film o przeżyciu. O ludziach zmuszonych do sprawdzenia granic własnej wytrzymałości. To, co przechodzą, jest nadzwyczajne, więc i film musiał taki być” ? mówi producent Peter Chernin.

W rolach głównych w filmie wystąpili Kate Winslet i Idris Elba. W drugoplanowych rolach pojawiają się również Beau Bridges i Dermot Mulroney. Scenariusz na podstawie powieści Charlesa Martina napisali J. Mills Goodloe oraz Chris Weitz, autor wydanej niedawno w Polsce powieści „Młody świat”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji „Pomiędzy nami góry”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film