banner ad

Pojawił się zwiastun „Ohydy” na podstawie powieści Irvine?a Welsha

12 kwietnia 2013

film na podstawie "Ohydy"
Jesienią na ekranach kin pojawi się adaptacja głośnej powieści Irvine?a Welsha pt. „Ohyda”. Producenci udostępnili w sieci pierwszy zwiastun filmu.

Wydana w 1998 roku powieść skandalizującego szkockiego autora to mroczna, odrażająca, momentami w obrzydliwy sposób zabawna historia o nienawiści, mizantropii oraz dręczeniu wszystkiego i wszystkich dookoła. Główny bohater „Ohydy”, detektyw Bruce Robertson prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa na tle rasowym. Tymczasem sam skrywa jądro ciemności, na którego widok Joseph Conrad zasłoniłby oczy.

plakat filmowy "Ohydy"

plakat filmowy „Ohydy”

Każdym krokiem Robertsona kieruje bowiem wyłącznie mizantropia i nienawiść, diabelska mieszanka wszystkich znanych ludzkości uprzedzeń i opinii, pod którymi tylko on sam mógłby się podpisać. Furia doprowadza go do białej gorączki, nie potrafi funkcjonować, nie mając celu dla swojego jadu. Zamęczają go tasiemiec i ropiejące wysypki, metafory osobowości, która musi karmić się własną żółcią.

„Ohyda” to studium kruchej świadomości, opowieść o tym, jak pamięć i fantasmagorie mogą każdego z nas doprowadzić do obłędu. Bruce Robertson, detektyw edynburskiej policji, to kliniczny przypadek czystego drania, dla którego nie ma takiego świństwa, jakiego by bezinteresownie nie popełnił. Przez krytykę został okrzyknięty najgorszą kreaturą literacką od czasów Patricka Batemana, bohatera „American Psycho”.

W ekranizacji Jona S. Bairda w rolę detektywa wcielił się szkocki aktor James McAvoy, znany z takich filmów jak „Pokuta” czy „X-men: Pierwsza klasa”. W niewielkiej roli fotoreportera zobaczymy samego pisarza (patrz zdjęcie z planu załączone do newsa), który jest także producentem wykonawczym filmu.

„Ohyda” zapowiadana jest na wrzesień 2013 roku. W najbliższym czasie możemy również oczekiwać w księgarniach literackiego pierwowzoru, który planuje wznowić wydawnictwo Replika.

Do tego czasu musi wystarczyć nam zwiastun, który ? podobnie jak cała twórczość Welsha ? przeznaczony jest dla widzów dorosłych:

Tagi: , , ,

Kategoria: film