banner ad

Pod koniec maja ruszą zdjęcia do nowej ekranizacji „Podpalaczki” Stephena Kinga. Reżyser wyjawia, czego możemy się spodziewać po jego filmie

30 kwietnia 2021

„Podpalaczka”, powieść Stephena Kinga o dziewczynce obdarzonej zdolnością pirokinezy, zostanie ponownie zekranizowana. Zdjęcia do nowej wersji, w której wystąpi m.in. Zac Efron, rozpoczną się pod koniec maja w Kanadzie.

Książka opowiadająca o wyjątkowej ośmiolatce potrafiącej siłą woli zdalnie rozniecić ogień i jej ucieczce wraz z ojcem przed agentami CIA, którzy chcieliby uczynić z dziecka „królika doświadczalnego”, ukazała się pierwotnie w 1980 roku. Już cztery lata później doczekała się filmowej adaptacji, w której główną rolę zagrała Drew Barrymore (na zdj.), a w jej ojca wcielił się David Keith. Zdaniem samego Kinga ekranizacja ta okazała się „totalną porażką”, a swoje niezadowolenie wyraził, awanturując się w prasie z reżyserem Markiem L. Lesterem. Produkcja sukcesu nie odniosła, a jedyne w niej, co uzyskało dobre oceny krytyków, to ścieżka dźwiękowa zespołu Tangerine Dream. Po latach przyszedł czas na drugie podejście do powieści Kinga.

Nad nową ekranizacją czuwa firma producencka Blumhouse we współpracy z Universal Pictures. Blumhouse ma już na koncie szereg popularnych horrorów, w tym „Uciekaj!”, „Niewidzialnego człowieka” i serię „Paranormal Activity”. Oprócz Zaca Efrona, który wcieli się w ojca głównej bohaterki, na ekranie zobaczymy też Michaela Greyeyesa jako Rainbirda. Więcej szczegółów na temat obsady jeszcze nie znamy.

Reżyserem „Podpalaczki” jest Keith Thomas, autor „Nocnego czuwania”. Planuje on spojrzeć na powieść Kinga z nowej perspektywy. Jak powiedział w lutym w wywiadzie dla CinemaBlend, ekscytuje go możliwość zagłębienia się w wątki, które zostały pominięte w pierwszej ekranizacji, a są podstawą książki. Co ciekawe, nie wypowiada się źle o produkcji z 1984 roku.

„Patrzę na ten film jako na świetny przykład kręcenia w tamtym czasie adaptacji książkowych. Jest on bardzo, bardzo bliski książce pod względem rozwoju fabuły, wprowadzenia postaci, ich udziału w wydarzeniach” – tłumaczył Thomas. „Dziś jednak żyjemy już w rzeczywistości innej niż ta z lat 80. XX wieku. W powieści można znaleźć sporo materiału do zgłębienia, sugestii rozsianych przez Kinga, których nie dostrzegam w pierwszej ekranizacji” – dodał reżyser.

W nowej adaptacji filmowcy chcą poświęcić więcej uwagi osobowościom bohaterów oraz ich przyziemnym problemom. „Zastanawialiśmy się: jak to jest być rodzicem, gdy twoje dziecko w gniewie może stopić komuś twarz? Jak wychowywać je, kiedy stale uciekasz, a za tobą podąża agencja rządowa nazywana Sklepikiem, która potrzebuje cię do eksperymentów?” – mówił Thomas w wywiadzie dla SyFy, zapewniając, że jego „Podpalaczka” będzie „bogatsza pod względem emocjonalnym” i pokaże „w jaki sposób przebiega dynami rodzinnych relacji w stanie ciągłego zagrożenia”.

Zdjęcia do filmu będą kręcone w dniach od 25 maja do 21 lipca w Kanadzie.

[kch,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film