„Piranie” na podstawie powieści Roberta Saviano ? przerażający obraz młodego pokolenia neapolitańskich przestępców

23 sierpnia 2019


Od piątku 23 sierpnia w kinach w całej Polsce można obejrzeć film „Piranie” w reżyserii Claudia Giovannesiego. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy obraz twórców kultowego serialu „Gomorra” oparty jest na bestsellerowej powieści Roberta Saviano „Chłopcy z paranzy”.

Głównymi bohaterami filmu są nastolatki Nicola, Tyson, Lollipop i Ciastek, którzy chcą zarabiać pieniądze, kupować markowe ubrania i nowe skutery, nosić drogie zegarki. Kiedy ostatni z dawnych bossów mafii zostaje aresztowany, Nicola wpada na pomysł, że zrealizują swoje marzenia, zajmując jego miejsce. Uzbrojeni wyjeżdżają na ulice Neapolu i przejmują władzę. Są jak bracia, nie boją się więzienia ani śmierci, handlują narkotykami, zabijają bez skrupułów, niczym w grze na PlayStation, są jak piranie ? niewinnie wyglądające rybki, a jakże groźne. Dopiero po chwili orientują się, że to droga bez powrotu.

„Piranie” to przerażający obraz młodego pokolenia, dla którego nie istnieje przyszłość. Liczy się tylko tu i teraz: pieniądze, władza, przeżyć do jutra. „Film traktuje o związku pomiędzy dorastaniem a przestępczością, a dokładniej: o niemożności doświadczania podstawowych emocji okresu dojrzewania, takich jak miłość i przyjaźń, gdy wkracza się do świata przestępczego. To film o końcu niewinności dla piętnastoletniego nastolatka i jego przyjaciół z gangu” ? mówi reżyser Claudio Giovannesi. „Należy podkreślić, że światek przestępczy nie jest powołaniem dla tych młodych ludzi, a raczej konsekwencją ich przebywania w gangsterskim środowisku oraz że film nie jest żadną socjologiczną rozprawką. Wczuwamy się w sytuację tych młodych ludzi, nie osądzając ich, i pokazujemy jak radzą sobie ze swoimi uczuciami, życiem w przestępczym świecie i silnym pragnieniem władzy”.

Film i powieść inspirowane są wydarzeniami, które miały miejsce w Neapolu. Saviano zauważył, że na ulicach znacznie obniżył się wiek członków kamorry. Historia ta ma jednak dużo bardziej uniwersalny charakter, a temat wykracza poza granice okrytego złą sławą miasta. „To opowieść o gangu młodych ludzi uwikłanych w spiralę przemocy w wieku niewinności, kiedy to ludzie definiują swoją koncepcję dobra i zła” ? komentuje reżyser. „Ci młodzi ludzie pragną tego, co oferuje społeczeństwo konsumpcyjne: markowych ubrań, drogich zegarków, szybkich motocykli, dyskotek, zabawy. Odczuwają pilną potrzebę zdobycia pieniędzy, widzą na co dzień możliwość nielegalnego wzbogacenia się, ale nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie to za sobą”.

Twórcy filmowi postanowili, że ? podobnie jak w książce ? umieszczą akcję w Neapolu, gdyż w przeciwieństwie do Rzymu i wielu innych włoskich miast, zachował on historyczne centrum, które nie zostało jeszcze spustoszone przez turystykę i sztuczny folklor. Okolica jest bowiem jedną z postaci w tej historii, z jej rynkiem, tłumem, sklepami. Bohaterowie należą do dzielnicy, w której się urodzili i gdzie dorastali.

„Żaden z młodych aktorów nie czytał wcześniej całego scenariusza ani powieści, gdyż chciałem, żeby przechodzili przez te same doświadczenia, co ich bohaterowie, dzień po dniu, od początku do końca, bez przygotowania. Musieli, jak w realu, sami przeżyć narodziny ich braterskich więzi, tworzenie się gangu, budowanie ambicji i chęci zdobycia władzy, uświadomić sobie nieodwracalne konsekwencje przestępstwa, żyć z wcześnie utraconą niewinnością, zaakceptować brak możliwości wycofania się i powolne stawanie się lekkomyślnymi nastolatkami, i w końcu, zaliczenie życiowej porażki” ? mówi Giovannesi.

Film „Piranie” możecie już oglądać w kinach w całej Polsce. Poniżej zwiastun:

Plakat promujący film „Piranie” w reżyserii Claudia Giovannesiego. Ekranizacja wchodzi do kin pod patronatem Booklips.pl:

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film