banner ad

Pełny zwiastun serialu „Kolej podziemna” na podstawie powieści Colsona Whiteheada

16 kwietnia 2021

Amazon wypuścił pełny zwiastun serialu na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada. Światowa premiera ekranizacji w reżyserii Barry’ego Jenkinsa ma odbyć się na Prime Video 14 maja.

„Kolej podziemna” to opowieść o czarnoskórej niewolnicy Corze, która ucieka z plantacji w Georgii. Kobieta pragnie osiągnąć wolność, stosując wszelkie niezbędne środki. Nawet jeśli oznacza to dopuszczenie się czynów, które będą ją prześladować do końca życia. Uciekając przed prześladowcami, Cora odkrywa, że „kolej podziemna”, o której słyszała, to nie metafora, ale faktyczna sieć kolejowa wiodąca tunelami przez amerykańskie Południe.

W zapowiadanym serialu w Corę wciela się Thuso Mbedu. Caesara, który ucieka z plantacji wraz z nią, gra Aaron Pierre. Rolę Ridgewaya, który otrzymuje misję schwytania Cory i ściągnięcia jej z powrotem, powierzono Joelowi Edgertonowi, zaś w towarzyszącego mu Homera wciela się Chase W. Dillon.

„To nie jest serial o niewolnictwie. To serial o Corze. Uważam, że kiedy mówimy o niewolnictwie, w pewnym sensie niemal dehumanizujemy ludzi, którzy zostali zniewoleni wbrew swojej woli. Prawie że okradamy ich z osobowości. Zakładamy, że bycie niewolnikiem stanowiło całe ich doświadczenie i całe ich człowieczeństwo” – mówi reżyser Barry Jenkins.

Twórca filmu powiedział pisarzowi Colsonowi Whiteheadowi, że zekranizuje jego książkę wyłącznie wtedy, jeśli będzie mógł opowiedzieć tę historię w formie serialu. Nie chciał bowiem redukować całego człowieczeństwa zniewolonej osoby. „Potrzebowałem na to 10 godzin, 10 odcinków. Nie mogłem tego zrobić w dwie godziny. I cieszę się, że powiedział: 'zgadzam się'” – dodaje reżyser.

Światowa premiera serialu zapowiedziana jest na 14 maja na Amazon Prime Video. Tymczasem poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Książka „Kolei podziemna” ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film