Nowy miniserial twórców „Prawa ulicy”. „Miasto jest nasze” to ekranizacja reportażu Justina Fentona. Ruszyła przedsprzedaż polskiego przekładu książki

27 kwietnia 2022

Serwis HBO Max udostępnił pierwszy odcinek miniserialu „Miasto jest nasze”. Jest to adaptacja książki o tym samym tytule Justina Fentona, przedstawiającej kulisy powstania i upadku elitarnej jednostki policji w Baltimore – mieście, w którym wojna z narkotykami i masowe aresztowania tuszowały bezczynność i bezkarność służb. Serial możemy oglądać już teraz, ale przeczytamy również pierwowzór literacki. Wydawnictwo Art Rage ogłosiło, że ruszyła właśnie przedsprzedaż książki.

Miniserial „Miasto jest nasze” zrealizował zespół, który dwadzieścia lat wcześniej stworzył kultowe „Prawo ulicy”. Łącznikami obu produkcji są nie tylko osoba pomysłodawcy, producenci i miasto, ale także akcja, która skupia się na pracownikach wydziału policji w Baltimore. Serial „Prawo ulicy” przedstawiał fikcyjną historię i poruszał problemy wpisane w realia pracy policji podczas wojny narkotykowej prowadzonej na przełomie lat 90. i na początku lat dwutysięcznych, a „Miasto jest nasze” jest zapisem jej kolejnego etapu.

Na początku nowego tysiąclecia policja z Baltimore nie była w stanie powstrzymać rosnącej fali przestępczości, ale zamiast skupić się na prewencji, przeprowadzała masowe aresztowania i wypowiedziała wojnę narkotykom. Twórcy miniserialu przedstawiają kulisy pracy wydziału policji, dla którego ważniejsze są statystyki niż faktyczna walka z przestępczością, co sprawia, że dowództwo nie jest w stanie nadzorować pracy zespołu zadaniowego oraz pociągać do odpowiedzialności łamiących zasady funkcjonariuszy. Kiedy w 2017 roku wybuchł skandal i wyszły na jaw przestępstwa popełniane przez policjantów z Baltimore, okazało się, że doniesienia o korupcji szerzącej się wśród pracujących pod przykrywką policjantów pojawiały się od niemal dziesięciu lat, ale komendanci wydziału z Baltimore wierzyli, że należy za wszelką cenę chronić każdą jednostkę, której funkcjonariusze rekwirują na ulicach miasta broń i narkotyki. Miniserial „Miasto jest nasze” przedstawia skorumpowanie i deprawację członków oddziału, który mógł działać ponad zasadami.

Produkcja HBO powstała na bazie książki pod tym samym tytułem, w której Justin Fenton, ceniony i nagradzany dziennikarz śledczy gazety „Baltimore Sun”, wnikliwie przedstawia cały skandal na podstawie setek wywiadów, tysięcy stron akt sądowych i niezliczonych godzin materiałów wideo. Efektem jest niewiarygodny, pasjonujący reportaż o mieście, które zdeprawowana jednostka policji wzięła za zakładnika, i o toczącej się wciąż walce między amerykańskimi stróżami prawa a społeczeństwem, któremu winni służyć. Jak stwierdził jeden z pomysłodawców miniserialu, David Simon, książka to efekt dziennikarskiego śledztwa, które „nie tylko ukazuje wzlot i upadek skorumpowanej jednostki policji, lecz także stanowi nieuniknione zakończenie półwiecznej katastrofy, którą okazała się amerykańska wojna z narkotykami”.

Idea produkcji narodziła się, kiedy z George’em Pelecanosem skontaktował się producent Kary Antholis, który krótko streścił mu skandal związany z zespołem zadaniowym baltimorskiej policji i wspomniał, że chciałby przenieść na mały ekran książkę Justina Fentona zatytułowaną „Miasto jest nasze”. Po przeczytaniu scenariusza Pelecanos zaprosił do pracy nad projektem swoich wieloletnich współpracowników – pomysłodawcę serialu „Prawo ulicy” Davida Simona i jego producentkę wykonawczą Ninę K. Noble. Dla wszystkich nich był to pierwszy powrót do Baltimore po zakończeniu prac nad „Prawem ulicy”.

W rolach głównych w miniserialu „Miasto jest nasze” występują m.in.: Jon Bernthal, Wunmi Mosaku, McKinley Belcher III, Josh Charles, Dagmara Domińczyk, Rob Brown, Don Harvey, David Corenswet, Larry Mitchell, Ian Duff oraz Lucas Van Engen. Widzowie rozpoznają też na pewno wielu dawnych członków obsady serialu „Prawo ulicy”, w tym Jamiego Hectora, Darrella Britta-Gibsona, Domenicka Lombardozziego, Treya Chaneya, Delaneya Williamsa, Jermaine’a Crawforda, Anwana Glovera, Chrisa Clantona, Nathana Corbetta, Marię Broom, Susan Rome i Michaela Salconi.

Pierwszy odcinek ekranizacji reportażu „Miasto jest nasze” jest już dostępny w HBO Max. Kolejne będą dodawane co tydzień, w każdy wtorek. Miniserial liczy łącznie 6 odcinków.

Premiera produkcji HBO zbiegła się z informacją, że wydawnictwo Art Rage opublikuje polską edycję książki „Miasto jest nasze” Justina Fentona w przekładzie Kai Gucio. Model działania Art Rage odbiega nieco od tego, jaki stosuje większość wydawców. Zanim dany tytuł pojawi się na półkach księgarń, prowadzona jest swego rodzaju przedsprzedaż, podczas której zbierane są fundusze na pokrycie kosztów publikacji. Dopiero później książki trafiają do tak zwanej „normalnej dystrybucji”. Przedsprzedaż książki „Miasto jest nasze” właśnie się rozpoczęła.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun miniserialu „Miasto jest nasze”:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film