Nowa porcja zdjęć z planu ekranizacji powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Tokarczuk

13 listopada 2015

pokot-jesien-1
Studio Filmowe TOR udostępniło kolejną porcję zdjęć z planu najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. „Pokot”, który powstaje na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

30 października w Kotlinie Kłodzkiej zakończyła się jesienna część zdjęć do filmu. To drugi etap tej wielosezonowej produkcji, w której ekipa filmowa podąża za rytmem natury, poszukując magii świata Tokarczuk. „Kotlina Kłodzka zmienia się jak kobieta” ? mówi Agnieszka Holland ? „przeżywa swoją wiosnę, lato, jesień i zimę”.

pokot-jesien-2

Porównanie jest nieprzypadkowe, ponieważ nowy film Holland to historia, która przywraca dojrzałym kobietom głos ? zarówno w życiu jak i na dużym ekranie. „Większości starzejących się kobiet świat nie widzi, stają się przezroczyste” ? mówi reżyserka, parafrazując braci Coen ? „To nie jest kraj dla starych kobiet”.

Nic dziwnego, że rola charyzmatycznej astrolożki Duszejko, która rozmawia ze zwierzętami i niczym Sherlock Holmes tropi zagadkę seryjnych morderstw, była marzeniem niemal każdej dojrzałej aktorki w Polsce.

pokot-jesien-3

Ostateczny wybór padł na aktorkę Teatru Starego w Krakowie ? Agnieszkę Mandat. „To jest rola życia” ? mówi Agnieszka Mandat. „Takich ról dla aktorek w moim wieku właściwie nie ma”. „Myślę że w Duszejko wiele kobiet, niekoniecznie w starszym wieku, odnajdzie siebie” ? dodaje Agnieszka Holland.

pokot-jesien-4

Realizowany na podstawie powieści Tokarczuk film „Pokot” to historia kryminalna utrzymana w ironicznym tonie braci Coen, osadzona w odrealnionym świecie, budzącym skojarzenia z ostatnimi filmami Wesa Andersona. Jego główną bohaterką jest Janina Duszejko. Kiedyś budowała mosty w Syrii, teraz uczy angielskiego w wiejskiej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej śnieżnej nocy kobieta odnajduje ciało sąsiada-kłusownika. Jedyne ślady wokół jego domu to tropy saren? W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne lokalne osobistości. Wszystkich łączyła ta sama pasja ? polowanie. Policja szuka sprawcy. Duszejko rozpoczyna swoje własne śledztwo, które prowadzi ją do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?

Kolejny etap zdjęć do produkcji Studia Filmowego TOR ruszy już zimą. Premiera filmu planowana jest w 2017 roku.

pokot-jesien-5

pokot-jesien-6

pokot-jesien-7

pokot-jesien-8

pokot-jesien-9

pokot-jesien-10

fot. Robert Pałka / Studio Filmowe TOR

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film