Nowa animacja na podstawie „Robinsona Crusoe” Daniela Defoe. Bez Piętaszka, za to z gadającymi zwierzętami

14 grudnia 2015

animacja-robinson-crusoe
4 marca na ekrany kin w Polsce i na całym świecie wejdzie nowa animowana adaptacja ponadczasowego dzieła Daniela Defoe. Reżyserem filmu jest nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za „Najlepszą animację” Ben Stassen, twórca „Wyprawy na księżyc 3D” i „Żółwika Sammy’ego”.

Nowa ekranizacja w dość luźny sposób traktuje klasyczną opowieść o rozbitku. Zabraknie w niej m.in. Piętaszka, karaibskiego tubylca, którego Robinson „cywilizuje”, czyniąc towarzyszem swojej niedoli. Wydarzenia przedstawione zostaną z punktu widzenia zwierząt, zamieszkujących bezludną wyspę, na którą trafił tytułowy bohater.

Wesoła papuga jest duszą zwierzęcego towarzystwa zamieszkującego wyspę, na której nie stanęła stopa człowieka. Wśród najbliższych przyjaciół ptaka-gaduły są: kameleon, tapirzyca, wiekowa koza, dwa pangoliny, jeżozwierz i samica zimorodka, w której nasz bohater skrycie się podkochuje. Ale papuga ma już dość kąpieli w oceanie i suszenia piór na złocistym piasku egzotycznej plaży. Pragnie zobaczyć świat! Pewnego dnia spotyka dziwne zwierzę, które chodzi na dwóch tylnych łapach i potrafi zrzucać skórę (czyli, tłumacząc na ludzki: zdejmować ubranie). To Robinson Crusoe, który po katastrofie statku został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy. Zwierzaki, z początku nieufne wobec cudacznego przybysza, z czasem zaprzyjaźniają się z nim. Wkrótce Robinson i jego nowi przyjaciele połączą siły, by stawić czoła niebezpieczeństwu, które zagrozi mieszkańcom wyspy.

Powieść Daniela Defoe doczekała się licznych ekranizacji, żeby wymienić chociażby „Przygody Robinsona Crusoe” w reżyserii Luisa Bu?uela czy produkcję z 1997 roku z Piercem Brosnanem w roli głównej. Historią inspirowany był również film Roberta Zemeckisa „Cast Away: Poza światem” z Tomem Hanksem wcielającym się w rolę rozbitka.

Najnowszy „Robinson Crusoe” to jedna z niewielu animacji zrealizowana poza wielkimi, hollywoodzkimi studiami filmowymi. Obraz wyprodukowano w Belgii. Na stołku reżysera Bena Stassena będzie wspomagał jego młodszy współpracownik, Vincent Kesteloot. Poniżej możecie zobaczyć pierwszy polski zwiastun ekranizacji.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film