„Nienawiść, którą dajesz” ? ekranizacja bestsellerowej powieści Angie Thomas w piątek w kinach

22 stycznia 2019


W piątek 25 stycznia w polskich kinach pojawi się wyreżyserowana przez George’a Tillmana Jr ekranizacja bestsellerowej powieści Angie Thomas „Nienawiść, którą dajesz”. Książka, na podstawie której został nakręcony film, ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

Szesnastoletnia Starr Carter mieszka z rodziną w Garden Heights, dzielnicy robotniczej. Jej ojciec, Maverick, jest byłym członkiem gangu, który po odsiadce w więzieniu odmienił swoje życie. Teraz jest szanowanym członkiem społeczności i właścicielem lokalnego sklepu spożywczego. Matka Starr, pielęgniarka Lisa, tak jak ojciec dziewczyny, dorastała w Garden Heights, w rodzinie pragnącej, by ich dzieci osiągnęły w życiu więcej dzięki dobremu wykształceniu. Zniechęceni niskim poziomem szkół w dzielnicy, Lisa i Maverick zapisują Starr i jej braci do Williamson Prep School, prywatnej szkoły oddalonej o około 40 minut od ich domu, w której uczy się głównie biała młodzież.

W Garden Heights Starr jest swoją Wersją Numer 1. Swobodnie posługuje się miejscowym slangiem, bez zażenowania fascynuje się hip-hopem i pilnuje, żeby inni nie odebrali jej zachowania jako „białaski”. W Williamson Starr przybiera Wersję Numer 2. Przez cały czas uważa, żeby nie sprawiać wrażenia mieszkanki „czarnej dzielnicy”. Unika slangu, nawet jeśli używają go inne dzieciaki, i obraca się wśród białych.

Wszystko się zmienia, kiedy Starr widzi, jak od strzału policjanta ginie jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, Khalil. Jako jedyny świadek Starr musi zdecydować, czy stanąć po stronie Khalila, czy może zachować milczenie. Jeśli powie prawdę, może narazić siebie i swoją rodzinę, rzucając oskarżenie na Kinga, narkotykowego króla Garden Heights, dla którego Khalil pracował. Boi się też, jak zareaguje Williamson, kiedy zostanie powiązana ze sprawą śmierci chłopaka.

Kiedy jej społeczność zaczyna domagać się sprawiedliwości dla Khalila i rozchodzą się wieści o jej udziale w zdarzeniu, Starr stopniowo traci grunt pod nogami. Rozpoczyna podróż ku samopoznaniu, pełną ważnych prawd i odkryć na własny temat. Dziewczyna zrozumie też, gdzie jest jej prawdziwy dom.

Film oparto na bestsellerowej powieści pt. „Nienawiść, którą dajesz”. Na początku 2016 roku wydawnictwa zaczęły ostrą licytację o prawa do nieopublikowanej, debiutanckiej książki nieznanej nikomu Angie Thomas. Pisząc powieść, młoda autorka oparła się na osobistych doświadczeniach związanych z code switchingiem. Jest to zjawisko polegające na dostosowywaniu zachowania do różnych środowisk. Dla społeczności afroamerykańskiej code switching to kolejna strategia przetrwania, która często odciska piętno emocjonalne. „Uczyłam się w prywatnym koledżu w Jackson w Missisipi dla klasy wyższej, a mieszkałam w getcie. Wychodziłam z domu, słuchając Tupaca, lecz gdy zbliżałam się do szkoły, zaczynałam słuchać Jonas Brothers. Myślałam, że muszę się tak zachowywać, żeby się dopasować. Z czasem zdałam sobie sprawę, że mogę lubić obydwa rodzaje muzyki” ? mówi autorka.

Bezpośrednią motywacją do napisania książki było pewne tragiczne wydarzenie. Śmierć Oscara Granta w kalifornijskim Oakland, który zginął 1 stycznia 2009 roku z broni policjanta, odbiła się głośnym echem w całym kraju. Chociaż Grant umarł wiele mil dalej, stał się tematem rozmów w sąsiedztwie Thomas, gdzie mieszkali głównie czarnoskórzy, oraz w jej prywatnej szkole, uczęszczanej przede wszystkim przez białą młodzież. „W mojej dzielnicy Oscar był jednym z nas” ? wspomina urodzona w Missisipi autorka. „Natomiast w mojej szkole, mówiło się, że być może sobie zasłużył jako były przestępca”. Swoją złość i frustrację Thomas przekuła na decyzję, która zmieniła jej życie: „Postanowiłam, że napiszę historię chłopca o imieniu Khalil i dziewczyny, Starr, którzy znajdą się w podobnej sytuacji do Oscara”. Opowiadanie Thomas przybrało formę książki „Nienawiść, którą dajesz”.

Tytuł filmu i książki Thomas nawiązuje do używanego przez Tupaca Shakura sformułowania „Thug life”, czyli akronimu słów: The Hate U Give Little Infants Fucks Everybody (nienawiść, którą dajesz małym dzieciom, szkodzi wszystkim). Tupac uważał, że każdy zbiera to, co posieje, a rany jakie sobie zadajemy, przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jeśli ludzie nie przestaną się krzywdzić, ich dzieci będą miały takie same problemy.

Reżyserem filmu został George Tillman Jr. Za adaptację tej poruszającej opowieści o dojrzewaniu na potrzeby kina odpowiada Audrey Wells. W rolach głównych wystąpili: Amandla Stenberg, Regina Hall, Russell Hornsby, K.J. Apa, Issa Rae, Algee Smith, Anthony Mackie oraz Common.

Twórcy filmu połączyli niektóre postaci i zmienili szczegóły pewnych wydarzeń, lecz pozostali wierni przekazowi książki. „Zależało nam, żeby fundamenty pozostały niezmienione” ? podkreśla producentka Marty Bowen. Filmowcy postanowili włączyć twórczynię literackiego pierwowzoru do realizacji filmu. „Z żadnym autorem nie współpracowało nam się tak doskonale jak z Angie” ? mówi producent Robert Teitel. Więź, jaka powstała pomiędzy reżyserem i pisarką podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, pogłębiła się podczas przygotowań do filmu. „Zostaliśmy przyjaciółmi, ponieważ zacząłem do niej dzwonić i pytać o każdy drobiazg” ? wspomina Tillman. „A ona mówiła: 'ja widzę to tak…’ Historia jest mocno osadzona w znanych jej realiach, więc jako reżyser chciałem uchwycić to, co było w książce wyjątkowe”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Nienawiść, którą dajesz”. Polska premiera już 25 stycznia:

Okładka polskiego wydania powieści „Nienawiść, którą dajesz” Angie Thomas:

fot. Erika Doss/Twentieth Century Fox
źródło: mat. prasowe

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film