Netflix nakręcił film inspirowany komiksem „Mały Nemo w Krainie Snów” Winsora McCaya. W roli Flipa zobaczymy Jasona Momoę

24 sierpnia 2022

Platforma Netflix udostępniła pierwszy zwiastun filmu „Kraina Snów” wyreżyserowanego przez Francisa Lawrence’a (seria „Igrzyska śmierci”). Fabuła oparta jest luźno na legendarnym komiksie „Mały Nemo w Krainie Snów” Winsora McCaya. W jednej z głównych ról zobaczymy Jasona Momoę.

„Mały Nemo w Krainie Snów” to komiks publikowany od 1905 do 1914 roku, a potem od 1924 do 1927 roku na łamach dwóch amerykańskich gazet. Historia skupiała się na kilkuletnim chłopcu o imieniu Nemo, który przeżywał w snach liczne przygody. Każdy cotygodniowy odcinek kończył się pobudką bohatera w swoim łóżku, a jeszcze częściej na podłodze obok łóżka.

„Fabuła 'Małego Nemo’ rozgrywa się we śnie, ale jest to sen niezwykły, mający swój dalszy ciąg każdej następnej nocy. W tym śnie pięciolatek Nemo odbywa podróż do Krainy Snów, wezwany tam przez króla Morfeusza, którego córka chciałaby mieć towarzysza zabaw. Wyprawa, w której bohaterowi towarzyszy klown Flip, nie odbywa się bez przeszkód a prowadzi przez różne, niezwykłe krainy. To, z czym Mały Nemo spotyka się w swym życiu na co dzień, w jego snach przybiera osobliwe i nieoczekiwane formy. Łóżko zamienia się w wierzchowca, schody rozciągają się w nieskończoność, góra i dół zamieniają się miejscami, to, co było małe – rośnie, rzeczy wielkie zaś maleją” – pisał Jerzy Szyłak w swojej książce „Komiks. Świat przerysowany”.

Dziś „Mały Nemo w Krainie Snów” uchodzi za jedno z najwybitniejszych dzieł pionierskich czasów komiksu. Jego autor odważnie eksperymentował z formą planszy komiksowej i bogatą w znaczenia fabułą, wywierając wpływ na całe rzesze twórców. Do inspiracji McCayem przyznawali się m.in. Federico Fellini, Moebius, Maurice Sendak, Alan Moore czy Neil Gaiman. W Polsce komiks ukazał się kilka lat temu w symbolicznym nakładzie dostępnym jedynie w przedsprzedaży.

„Mały Nemo w Krainie Snów” doczekał się już pełnometrażowej adaptacji w 1984 roku znanej w naszym kraju pod tytułem „Był sobie sen”. W filmie, który wyreżyserował Arnaud Sélignac, zagrali Jason Connery, Harvey Keitel i Carole Bouquet. W 1989 roku powstał też musical animowany. O planach ponownego sięgnięcia po dzieło Winsora McCaya poinformowano w 2020 roku, jednak przez pandemię koronawirusa realizacja filmu się przedłużała.

W wersji Netflixa zniknął z tytułu główny bohater, czyli Mały Nemo, ponieważ producenci postanowili zastąpić go dziewczynką (w tej roli Marlow Barkley), która odkrywa tajemniczą mapę do Krainy Snów. Z pomocą wyjętego spod prawa ekscentryka Flipa (Jason Momoa) przemierza więc sny i ucieka przed koszmarami z nadzieją, że uda jej się spotkać swojego zmarłego tatę. Jak widać po opisie i poniższym zwiastunie, komiksowy pierwowzór potraktowano z dość dużą swobodą.

Film „Kraina Snów” trafi na Netflix w listopadzie 2022 roku. Oto zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film