Nastoletni gangsterzy i muzyka Radiohead w zwiastunie filmu „Piranie” na podstawie powieści Roberta Saviano

29 lipca 2019


Dystrybutor Hagi Film udostępnił polski zwiastun włoskiego filmu „Piranie” w reżyserii Claudia Giovannesiego. Jest to ekranizacja powieści „Chłopcy z paranzy” Roberta Saviano, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Roberto Saviano zasłynął książką „Gomorra”, która pokazywała degradację Neapolu pod rządami kamorry, potężnej, zorganizowanej grupy mafijnej. Reportaż przetłumaczono na 40 języków i sprzedano w 10 milionach egzemplarzy. Książka doczekała się również głośnej ekranizacji. „Gomorra” zdobyła niebotyczny sukces, ale też sprowadziła na autora kłopoty. Kamorra wydała na niego wyrok śmierci. Od tego czasu żyje pod policyjną ochroną. Jak jednak twierdzi Saviano, im bardziej mafii zależy, żeby milczał, tym więcej mówi na jej temat. Dowodem, że problem włoskiej przestępczości zorganizowanej wciąż jest mu bliski, jest powieść „Chłopcy z paranzy”, na podstawie której nakręcono właśnie film „Piranie”.

Tym razem Saviano pokazuje nowe pokolenie przestępców, nastoletnich chłopców pochodzących z niesławnej dzielnicy Neapolu, którzy chcą zarabiać pieniądze, kupować markowe ubrania i nowe skutery, nosić drogie zegarki. Kiedy ostatni z dawnych bossów mafii zostaje aresztowany, postanawiają zrealizować swoje marzenia, zajmując jego miejsce. Ładować broń uczą się z Internetu, a strzelanie ćwiczą, celując do puszek i anten telewizyjnych. Potem uzbrojeni wyjeżdżają na ulice Neapolu i przejmują władzę. Są jak bracia, nie boją się więzienia ani śmierci, handlują narkotykami, zabijają bez skrupułów, niczym w grze na PlayStation, są jak piranie ? niewinnie wyglądające rybki, a jakże groźne.

Scenariusz filmu Roberto Saviano napisał wspólnie z pisarzem i scenarzystą Maurizio Brauccim oraz reżyserem Claudiem Giovannesim. W obsadzie znaleźli się nieprofesjonalni aktorzy pochodzący z okolicy, w której rozgrywa się akcja. Książka i jej ekranizacja przedstawiają szokujący portret młodego pokolenia będącego w stanie permanentnej wojny.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Piranie”, który zadebiutuje na ekranach polskich kin 23 sierpnia:

Powieść „Chłopcy z paranzy” Roberta Saviano jest dostępna w księgarniach:

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film