banner ad

„Miedziaki” Colsona Whiteheada trafią na ekran. Znamy obsadę filmu

3 listopada 2022

Nagrodzona Pulitzerem powieść „Miedziaki” Colsona Whiteheada doczeka się adaptacji w formie filmu pełnometrażowego. Za reżyserię odpowiadać będzie RaMell Ross, autor nominowanego do Oscara dokumentu „Gdzieś w Alabamie, rano, wieczorem”. Podano również nazwiska aktorów, którzy wystąpią w produkcji.

W zapowiadanym filmie zagrają: Aunjanue Ellis („King Richard: Zwycięska rodzina”), Ethan Herisse („Jak nas widzą”), Brandon Wilson („Droga powrotna”), Hamish Linklater („Big Short”) i Fred Hechinger („Nowiny ze świata”). Szczegóły na temat ról, które otrzymają, nie zostały jeszcze ujawnione. Pisaniem scenariusza na podstawie książki reżyser RaMell Ross zajmie się wspólnie ze swoją współpracowniczką Joslyn Barnes.

„To zaszczyt pracować z tak utalentowanymi ludźmi i polegać na tak niesamowicie napisanej opowieści o historycznych korzeniach” – powiedział Ross. „Nieustannie jestem pod wrażeniem pasji i kreatywności grupy osób, która posuwa ten projekt do przodu” – dodał.

Opublikowana w 2019 roku powieść „Miedziaki” oparta została na prawdziwej historii poprawczaka na Florydzie, w którym przez ponad sto lat zniszczono życie tysiącom dzieci. Bohaterem książki jest Elwood Curtis, czarnoskóry chłopak dorastający w latach 60. w Tallahassee, który zostaje niesłusznie skazany na pobyt w zakładzie poprawczym dla nieletnich zwanym Miedziakiem. Akademia, której misją rzekomo jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki, w rzeczywistości okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się stawić opór, przepada bez wieści.

Jedynym ratunkiem dla Elwooda jest przyjaźń z innym skazanym na pobyt w Miedziaku chłopakiem, Turnerem. Elwood to idealista, który na niesprawiedliwość próbuje odpowiadać miłością. Turner to sierota, który ze sceptycyzmem patrzy na naiwność kolegi. Z czasem, gdy życie w Miedziaku staje się coraz bardziej niebezpieczne, różnice w podejściu między Elwoodem i Turnerem doprowadzą do podjęcia decyzji, której reperkusje będą odbijać się echem przez całe dziesięciolecia.

Film na podstawie „Miedziaków” zostanie zrealizowany dla wytwórni MGM Orion Pictures. Za jego produkcję odpowiadają Plan B Entertainment i Anonymous Content. Warto podkreślić, że będzie to już druga współpraca między należącą do Brada Pitta firmą producencką Plan B a Colsonem Whiteheadem. Wcześniej nakręcono serial na podstawie „Kolei podziemnej”.

W Polsce powieść „Miedziaki” ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]
fot. Canadian Film Centre/Flickr, Paul Smith, Greg2600/Wikimedia Commons, Kuya JDL/Wikimedia Commons, Marie-Lan Nguyen/Wikimedia Commons


Tematy: , , , ,

Kategoria: film