„Małe kobietki” ? nowa ekranizacja powieści Louisy May Alcott już w kinach

2 lutego 2020


W piątek 31 stycznia do kin wszedł film „Małe kobietki” bazujący na klasycznej powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule. Historia czterech sióstr March jest ponadczasowa i wciąż bardzo aktualna. Ekranizacja napisana i wyreżyserowana przez Gretę Gerwig („Lady Bird”) zdobyła aż sześć nominacji do Oscarów.

„Małe kobietki” to opowieść o miłości i ambicji, o wewnętrznym życiu, w którym nie istnieją żadne granice. Od ponad 150 lat książka Louisy May Alcott zachwyca kolejne pokolenia czytelników. Każdy znajduje w niej coś innego, coś swojego, ale zawsze towarzyszy temu pytanie o to, czym jest rodzina, miłość, wolność. Czym jest sztuka, czym są pieniądze. I wreszcie ? czy można być w stu procentach sobą?

Historia rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Głównymi bohaterkami są cztery siostry, które pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej wychowuje samodzielnie matka. Kobieta wyprzedza myślenie swojej epoki, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.

Greta Gerwig przeczytała powieść Louisy May Alcott w dzieciństwie tak wiele razy, że nie potrafi przypomnieć sobie pierwszego z nią kontaktu. Podobnie jak wiele innych artystek ? chociażby J.K. Rowling czy Margaret Atwood ? ona także silnie identyfikowała się z Jo March, chłopczycą, odmieńcem, aspirującą pisarką mierzącą się ze status quo swych czasów, młodą kobietą, która za wszelką cenę chce osiągnąć to, o czym marzy. Jeszcze przed sukcesem „Lady Bird” reżyserka wyznała słynnej producentce Amy Pascal, że pragnie stworzyć nową ekranizację powieści. „Czułam całą sobą, że chcę to zrobić, że potrafię. Miałam bardzo specyficzną wizję odczytania książki Alcott: to opowieść o kobietach i sztuce oraz kobietach i pieniądzach. To wszystko jest zresztą w powieści, tyle że nie kładzie się na to nacisku podczas lektury, rzadko ktoś patrzy na to w ten sposób. Tymczasem to wciąż bardzo bieżący, współczesny wątek” ? mówi Gerwig.

Powieść Louisy May Alcott ukazała się pierwotnie w dwóch częściach: pierwsza dotyczyła młodości sióstr March, druga ? realiów dorosłości. Umiejętnie żonglując wątkami, reżyserka i scenarzystka połączyła obie części w całość. Pozostając wierną temu, co znajdziemy w książce, Gerwig przełożyła język literatury na język filmu, zmieniając linearność wydarzeń, a najważniejsze wydarzenia z życia sióstr March umiejscawiając w obszarze wspomnień i inspiracji. Wspólnie z Jo March, która była alter ego pisarki, patrzymy na przeszłość oczami dorosłej kobiety. Pracując nad scenariuszem, Gerwig sięgnęła do korespondencji i innych pism, które pozostawiła po sobie Louisa May Alcott, co pozwoliło wykreować bardziej współczesne spojrzenie na losy sióstr March, a zwłaszcza na życie i decyzje, które podejmowała w swym (fikcyjnym, książkowym) życiu Jo.

„W postaci Jo jest rebeliancki duch i nadzieja na życie ponad to, co dyktuje ci płeć i co dyktują ci inni. To ta dziewczyna, która posługuje się męskim imieniem, to ta dziewczyna, która wie, że jej przeznaczeniem jest pisanie, jest ambitna, jest wściekła, jest w niej wszystko, z czym tak łatwo się utożsamić. W jakimś sensie daje nam zachętę, aby się nie bać, aby się odważyć” ? podkreśla Greta Gerwig.

Ale nowa filmowa wersja „Małych kobietek” to także hołd dla Louisy May Alcott, jej dzieła, jej przełamania barier, jej finansowego sukcesu. W czasach, w których żyła, udało jej się zrobić wszystko to, czego zrobić jej nie było wolno. Co nie było dobrze widziane. I nie chodzi tylko o napisanie i wydanie bestsellera, ale także o walkę o prawa do własnej twórczości, z którą wiązały się konkretne pieniądze.

W „Małych kobietkach” występuje plejada aktorskich gwiazd. Cztery siostry March zagrały: Saoirse Ronan (Jo), Emma Watson (Meg), Florence Pugh (Amy) oraz Eliza Scanlen (Beth). W filmie zobaczymy również Timothée Chalameta, Laurę Dern w roli Marmee oraz Meryl Streep, która wcieliła się w postać ciotki March.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun nowej ekranizacji „Małych kobietek”:

W księgarniach znajdziecie pięknie wydaną, bogato ilustrowaną kadrami z filmu książkę zawierającą obie powieści wykorzystane w ekranizacji: „Małe kobietki” i „Dobre żony”. Publikację wydała Poradnia K.

[am]
źródło: United International Pictures

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film