Luc Besson napisał już kontynuację „Valeriana” i pracuje nad scenariuszem części trzeciej

20 lipca 2017


Luc Besson nie próżnuje. Do kin na świecie dopiero co wchodzi film „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”, a reżyser w zasadzie mógłby już kręcić kontynuację, ponieważ zdążył napisać scenariusz kolejnej części i pracuje właśnie nad trzecim skryptem.

„Skończyłem już część drugą i teraz piszę część trzecią. Nie wiem jeszcze, czy nakręcimy film, bo to nie zależy ode mnie. To zależy od odbiorców, czy będą tego chcieli. Moi przyjaciele mówili: „Dlaczego piszesz dwójkę? Nawet nie wiesz, czy powstanie’. Ale mnie to nie obchodzi. Jest w porządku. (śmiech) Cieszyłem się, mogąc to pisać. Miałem dużą frajdę z pisania. Nawet nie chciałem czekać. Po prostu napisałem to dla siebie. Skończyłem więc sequel, a że miesiąc temu się nudziłem, więc powiedziałem sobie: napiszmy trójkę” – mówił reżyser w wywiadzie udzielonym portalowi Nerdist. Zadanie miał o tyle ułatwione, że materiał na fabułę był w zasadzie gotowy. Autorzy komiksu, Jean-Claude Mézi?res i Pierre Christin, stworzyli bowiem aż 22 albumy o Valerianie.

O tym, czy „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” da początek dużej franczyzie, przekonamy się już w najbliższych tygodniach. Wszystko bowiem zależy od wyników finansowych, jakie uda się osiągnąć tej produkcji. Trzeba przyznać, że zadanie jest niełatwe, bowiem budżet przekroczył 208 milionów dolarów, z czego 70% pochłonęły wydatki na efekty specjalne. Czyni to „Valeriana” najdroższym filmem wyprodukowanym poza Stanami Zjednoczonymi. Besson razem ze swoją żoną, producentką Virginie Besson-Silla, mogą jednak być raczej spokojni o stan konta. Zastosowali model finansowania, który opiera się na sprzedaży wstępnych praw do dystrybucji międzynarodowej i pozyskiwania pieniędzy z niezliczonej liczby źródeł, żeby ryzyko związane z tak dużą kwotą nie obciążało jednej firmy.

„W roku 2015 pojawiliśmy się w Cannes z 80 rysunkami na dużym ekranie. Pokazaliśmy wszystkie projekty. Opowiedziałem całą historię, a dystrybutorzy mogli przeczytać scenariusz i złożyć ofertę. W ciągu jednego dnia sprzedaliśmy wstępne prawa za prawie 80 milionów dolarów” – opowiadał jakiś czas temu Besson.

Francuski reżyser jest właśnie w trakcie trasy promującej film „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”, który trafił już na kinowe ekrany w niektórych krajach. 22 lipca ze specjalną wizytą reżyser pojawi się również w Warszawie, gdzie weźmie udział w spotkaniu z mediami, a także będzie gościem honorowym uroczystej polskiej prapremiery „Valeriana”. Film wejdzie do polskich kin 4 sierpnia. W oczekiwaniu na premierę dystrybutor Kino Świat udostępnił trzy fragmenty tego spektakularnego widowiska, które możecie obejrzeć poniżej.

Komiks „Cesarstwo Tysiąca Planet”, na podstawie którego powstał film Luca Bessona, kupicie w Polsce w pierwszym tomie zbiorczym przygód Valeriana wydanym nakładem oficyny Taurus Media.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film