„Lady M.” ? zobaczcie zwiastun nowej ekranizacji opowiadania „Powiatowa lady Makbet” Nikołaja Leskowa

15 marca 2017


W sieci udostępniono pełny zwiastun filmu „Lady Macbeth” w reżyserii Williama Oldroyda. Obraz zrealizowano na podstawie opowiadania „Powiatowa lady Makbet” Nikołaja Leskowa.

Utwór rosyjskiego prozaika opowiada o losach dwudziestoczteroletniej Katarzyny, która została zmuszona do poślubienia znacznie starszego od siebie mężczyzny, kupca Zenobiusza Izmajłowa. Dziewczyna szybko nawiązuje romans z przystojnym służącym męża, Sergiuszem. Chęć ukrycia burzliwego uczucia prowokuje szereg tragedii i krwawych zbrodni, które stają się udziałem dwójki zakochanych.

Film „Lady Macbeth” będzie oczywiście podejmować wątki z opowiadania Leskowa, jednak Alice Birch, autorka scenariusza, zdecydowała się umiejscowić akcję na terenie Wielkiej Brytanii. Tytuł dzieła ? zarówno literackiego pierwowzoru, jak i nadchodzącej ekranizacji ? nawiązuje oczywiście do dramatu Szekspira. Zbrodnie, namiętności, fatum – to niektóre z tematów podjętych przez Leskowa.

William Oldroyd, reżyser widowiska, powiedział, że to, co szczególnie zainteresowało go w tej historii, to postać głównej bohaterki: „Sprawia wrażenie prowokującej, naprawdę bardzo, bardzo dynamicznej i charyzmatycznej osoby. Pomyślałem, że jeśli ona faktycznie jest w centrum tego wszystkiego, to zdecydowanie powinniśmy nakręcić o tym film”.

W Katarzynę wcieliła się Florence Pugh. Reżyser wyjawił, co zmotywowało go do wyboru tej konkretnej aktorki podczas castingów: „Były osoby, na które wystarczyło spojrzeć i od razu się myślało: zdecydowanie mogłaby kogoś zabić. Stwierdziłem jednak, że o wiele bardziej interesujące będzie poznanie kogoś, kto jest młody, niewinny, pełny nadziei, a dopiero później pokaże takie emocje. Jednak kluczowa dla tej postaci jest właśnie możliwość popełnienia takich czynów, bo Florence mogła się ich dopuścić ? a co zrobiła, to starała się zataić”.

Oprócz Florence Pugh w filmie zobaczymy Cosmo Jarvisa (Sebastian), Naomi Ackie (Anna) i Paula Hiltona (Alexander). Warto przy okazji wspomnieć, że już w 1964 roku adaptacji opowiadania podjął się Andrzej Wajda. Premiera filmu Williama Oldroyda, który w Polsce wyświetlany będzie pod tytułem „Lady M.”, przewidziana jest na 28 kwietnia tego roku.

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film