„Księgarnia z marzeniami” ? film o miłości do książek i literatury na podstawie nominowanej do Bookera powieści już w kinach!

24 sierpnia 2018


24 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Isabel Coixet, reżyserki „Elegii” i „Życia ukrytego w słowach”. „Księgarnia z marzeniami” to opowieść o miłości do książek i literatury, a także o marzeniach, które muszą zmierzyć się z ignorancją, zazdrością i fałszywą moralnością. Obraz nakręcono na podstawie nominowanej do Bookera powieści „The Bookshop” autorstwa Penelope Fitzgerald.

Akcja „Księgarni z marzeniami” rozgrywa się w 1959 roku. Florence Green (w tej roli występuje Emily Mortimer), szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię ? pierwszy sklep z książkami w sennym miasteczku Hardborough u wybrzeży Anglii. Walcząc z wilgocią, zimnem i wyraźnie widoczną u miejscowych apatią, dopina wreszcie swego i wkrótce jej los odmienia się na lepsze. Do swojej księgarni kobieta sprowadza dzieła światowej literatury, m. in. „Lolitę” Nabokowa oraz „451 stopni Farenheita” Bradbury’ego, dzięki czemu w miasteczku następuje prawdziwe kulturalne ożywienie.

Przy okazji Florence zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy). Ale jej oferta u niektórych wywołuje oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest ? wszak książki mogą być niebezpieczne! Pewna bardzo wpływowa dama, mściwa i zgorzkniała pani Gamart (Patricia Clarkson), zrobi wiele, by zamknąć ten „sklepik”. Florence musi więc podjąć walkę nie tylko o swoją księgarnię, ale także o serce i duszę miasta.

„W postaci Florence Green jest coś heroicznego, prostego i znajomego. Pojawia się w miasteczku z zamiarem otwarcia księgarni. Jest tu 'obca’, ale nie szuka u nikogo pomocy ani wsparcia, realizuje swój plan. Przez to zwraca na siebie uwagę. I od tego momentu zaczyna robić się ciekawie. Ta cicha kobieta, w tym sennym miasteczku, w tej wyciszonej, powojennej Anglii, jest wezwaniem do działania, aby każdy dążył do uczynienia życia lepszym dla nas wszystkich. Oto słabsza jednostka daje przykład silniejszym i rządzącym. Florence nie jest urodzoną liderką. Są inni, którzy stoją na czele, i nie lubią, gdy się im przeszkadza. Poczynania Florence w rzeczywistości obnażają bezczynność elit społecznych, wywołując ich gniew i oburzenie. Mimo licznych ostrzeżeń, nie zrezygnuje ona jednak z realizacji swojego marzenia, bo jest odważna i konsekwentnie dąży do celu” ? mówi reżyserka filmu, Isabel Coixet. „Florence jest kobietą z wizją ? wizją, którą nie wszyscy mieszkańcy podzielają. Ma zamiar stworzyć coś nowego. Widzi możliwość wypełnienia pustki. W tym mieście nie ma księgarni, a jest przekonana, że to miasto chce ją mieć, jak zresztą każde inne. Zaryzykuje wszystko, co posiada, a jej przeciwnicy nie będą bezczynni”.

Film „Księgarnia z marzeniami” powstał na podstawie powieści „The Bookshop” (z ang. „Księgarnia”) z 1978 roku. Autorka książki, Penelope Fitzgerald, to ceniona brytyjska pisarka. Choć zdobyła Nagrodę Bookera i National Book Critics Circle Award, zdaje się, że w swoich czasach była niesłusznie pomijana na korzyść niektórych rówieśników. W ostatnich latach przeżywa jednak renesans popularności. W 2013 roku ukazała się jej biografia, w prasie wypowiadał się o niej z dużym uznaniem Julian Barnes, nazywając ją najlepszą angielską pisarką swojej epoki. Teraz wreszcie otrzymujemy film na podstawie „The Bookshop”.

„Sięgnęłam po powieść Penelope Fitzgerald prawie dziesięć lat temu, podczas szczególnie zimnego lata na Wyspach Brytyjskich. Czytanie tej książki było prawdziwym przeżyciem: czułam się całkowicie przeniesiona do 1959 roku i utożsamiałam się w pełni z główną bohaterką(…). Czułam się głęboko związana z tą postacią, jak z żadnym z głównych bohaterów moich filmów” ? komentuje reżyserka Isabel Coixet. „W tekście oryginalnym często pojawia się odniesienie do potęgi morza i do powszechnie panującej w domach wilgoci oraz pleśni. Idealnie odzwierciedla to stan umysłów naszych bohaterów. Uwielbiam takie wyzwania, jak pokazywanie Florence jako powiewu świeżego powietrza, który nagle zmusza do działania zatęchłe umysły z jej małego miasteczka”.

Na zdjęciu od lewej: grająca główną rolę Emily Mortimer z reżyserką Isabel Coixet.

„Księgarnia z marzeniami” to przypowieść o niebezpieczeństwach i trudnościach, które stoją dziś przed literaturą, która konfrontuje się z niewiedzą i brakiem zainteresowania kulturą u zbiurokratyzowanego społeczeństwa napędzanego przez pieniądze i rywalizację. Film jest także peanem na cześć wolności słowa i pluralizmu opinii oraz krytyką wymierzoną przeciwko wszelkim próbom cenzury. Każdy kadr emanuje miłością do książek i literatury, czystą pasją, którą należy przekazywać z pokolenia na pokolenie. W końcu kto może uratować literaturę przed zaginięciem, jeśli nie przyszłe pokolenia, które często nie są nią zainteresowane? „Moją misją jest pokazać, że Florence zainspirowała nas wszystkich do podjęcia dobrej, słusznej walki” ? mówi Isabel Coixet.

Film na podstawie powieści Penelope Fitzgerald uznano Najlepszą Międzynarodową Adaptacją Literacką 2017 roku podczas Targów Książki we Frankfurcie. „Isabel Coixet z dużą wrażliwością odtworzyła wyjątkową atmosferę książki i osobowość bohaterki. Adaptacja dowodzi szacunku dla dzieła autora, jednocześnie będąc odrębnym i oryginalnym filmem” ? chwalił ekranizację Juergen Boos, dyrektor frankfurckich targów.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Księgarnia z marzeniami”, który od 24 sierpnia wyświetlany jest na ekranach kin:

Plakat promujący film „Księgarnia z marzeniami”:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film