Książka Magdaleny Grzebałkowskiej o Beksińskich doczeka się ekranizacji. Mamy zwiastun!

22 marca 2017


W internecie udostępniono pierwszą zapowiedź pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Zapowiadany na jesień obraz jest adaptacją książki reporterskiej Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”.

Historia przedstawiona w filmie rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich. Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie – pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka.

„Trzy lata temu jadąc nocą samochodem usłyszałem w radiu TOK FM rozmowę z Magdą Grzebałkowską na temat jej wydanej właśnie książki 'Beksińscy. Portret podwójny’. Po lekturze byłem absolutnie zachwycony. Nie miałem wątpliwości, że to jest temat na film dokumentalny” – mówi reżyser i scenarzysta filmu, Marcin Borchardt, w rozmowie opublikowanej na stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Filmowcy zakupili więc prawa do książki Grzebałkowskiej i na jej podstawie powstał scenariusz dokumentu.

Film wejdzie do polskich kin jesienią 2017 roku, wcześniej zaplanowano jego festiwalową premierę. Producentem obrazu jest Darek Dikti Biuro pomysłów (producent m.in. dokumentu „Totart czyli odzyskiwanie rozumu”). Budżet filmu w całości zgromadzono ze środków publicznych. Wśród instytucji współfinansujących jego produkcję są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy i Program 2 Telewizji Polskiej.

Zgodnie z informacją udostępnianą przez producentów, po wzbudzającym kontrowersje filmie fabularnym „Ostatnia Rodzina?, dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” zapowiada się jako autentyczny i bliski prawdy obraz losów rodziny Beksińskich.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”:

Książka „Beksińscy. Portret podwójny” ukazała się w 2014 roku nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film